1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin borsasındaki hesabınız hacklenirse sorumluluk kimin?

Bitcoin borsasındaki hesabınız hacklenirse sorumluluk kimin?

Bitcoin borsasındaki hesabınız hacklenirse sorumluluk kimin?
0

Güney Kore merkezli CoinOne Bitcoin borsasındaki hesabı hacklenen şahıs, olayı mahkemeye taşıdı. Mahkeme borsa müşterisini haklı buldu ve borsanın müşterisinin kayıplarını gidermesi gerekiyor.


CoinOne Bitcoin borsasındaki mahkeme süreci sonuçlandı

Bitcoin ve kripto paralar üzerine yatırım yapmayı planlıyorsunuz. Kararınızı verdikten sonra bir kripto para borsası üzerinden hesap açtınız ve yüklü miktarda Bitcoin ve kripto para satın aldınız. Sonrasında ise iki ihtimaliniz var ya Bitcoin’lerinizi o borsa üzerinde tutacaksınız yada sahip olduğunu bir kripto para cüzdanına Bitcoin’lerinizi transfer edeceksiniz. Eğer Bitcoin’lerinizi kripto para borsası üzerinde tutmaya karar verdiyseniz, şu riski göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bitcoin’lerinizi çaldırma veya hacklenme riski. Eğer Bitcoin borsasındaki hesabınız hacklenirse sorumluluk kime ait?

Lütfen Bkz: Hangi kripto para borsası kaliteli ve İşlem hacmi doğru bir gösterge mi?

Bitcoin ve kripto para borsaları regüle edilmiş piyasalar olmadığı için birçok Bitcoin borsası geleneksel finansal piyasalardaki yükümlülükleri yerine getirmek zorunda değil. Özellikle Bitcoin borsalarının kripto fonları sigortalama gibi bir zorunlulukları yok. Oysa geleneksel piyasalardaki fonlar, kayıplara karşı sigortalanmış ve hatta bazı oranda devlet garantisi altında. Güney Kore mahkemeleri bu konuda önemli bir karara imza attı ve sorumlu mahkeme Bitcoin borsasını sorumlu tuttu.

koinmedya_brave

Siber saldırganlar, CoinOne borsasındaki bir kişinin bilgilerini ve şifresini kullanarak hesabını hackledi ve 20 bin dolar değerinde dijital varlığını çaldı. Olay 2018 yılının Aralık ayında gerçekleşti ve hackerlar borsada günlük çekme limiti yaklaşık 20 bin dolar olduğu için ancak 20 bin dolar değerinde vurgunda bulunabildi. 25 Eylül tarihinde verilen karara göre mahkeme, CoinOne Bitcoin borsasını hacking mağduru müşterisine 20 bin dolar değerinde ödeme yapmak zorunda bıraktı.

Lütfen Bkz: Bitcoin Borsası yöneticisi İtalya’da tutuklandı

Mahkemeye göre CoinOne borsası yaşanılan hacking saldırısında yeterli güvenlik önlemleri almadığı için kusurlu.

Kaynak