1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin borsasındaki hesabınız hacklenirse sorumluluk kimin?

Bitcoin borsasındaki hesabınız hacklenirse sorumluluk kimin?

Bitcoin borsasındaki hesabınız hacklenirse sorumluluk kimin?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Güney Kore merkezli CoinOne Bitcoin borsasındaki hesabı hacklenen şahıs, olayı mahkemeye taşıdı. Mahkeme borsa müşterisini haklı buldu ve borsanın müşterisinin kayıplarını gidermesi gerekiyor.


CoinOne Bitcoin borsasındaki mahkeme süreci sonuçlandı

Bitcoin ve kripto paralar üzerine yatırım yapmayı planlıyorsunuz. Kararınızı verdikten sonra bir kripto para borsası üzerinden hesap açtınız ve yüklü miktarda Bitcoin ve kripto para satın aldınız. Sonrasında ise iki ihtimaliniz var ya Bitcoin’lerinizi o borsa üzerinde tutacaksınız yada sahip olduğunu bir kripto para cüzdanına Bitcoin’lerinizi transfer edeceksiniz. Eğer Bitcoin’lerinizi kripto para borsası üzerinde tutmaya karar verdiyseniz, şu riski göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bitcoin’lerinizi çaldırma veya hacklenme riski. Eğer Bitcoin borsasındaki hesabınız hacklenirse sorumluluk kime ait?

Bitcoin ve kripto para borsaları regüle edilmiş piyasalar olmadığı için birçok Bitcoin borsası geleneksel finansal piyasalardaki yükümlülükleri yerine getirmek zorunda değil. Özellikle Bitcoin borsalarının kripto fonları sigortalama gibi bir zorunlulukları yok. Oysa geleneksel piyasalardaki fonlar, kayıplara karşı sigortalanmış ve hatta bazı oranda devlet garantisi altında. Güney Kore mahkemeleri bu konuda önemli bir karara imza attı ve sorumlu mahkeme Bitcoin borsasını sorumlu tuttu.

Siber saldırganlar, CoinOne borsasındaki bir kişinin bilgilerini ve şifresini kullanarak hesabını hackledi ve 20 bin dolar değerinde dijital varlığını çaldı. Olay geçtiğimiz aylarda yaşandı ve hackerlar borsada günlük çekme limiti yaklaşık 20 bin dolar olduğu için ancak 20 bin dolar değerinde vurgunda bulunabildi. Yakın zamanda verilen kara göre mahkeme, CoinOne Bitcoin borsasını hacking mağduru müşterisine 20 bin dolar değerinde ödeme yapmak zorunda bıraktı.

Mahkemeye göre CoinOne borsası yaşanılan hacking saldırısında yeterli güvenlik önlemleri almadığı için kusurlu.

Ancak ülkemizde ve dünyanın birçok bölgesinde Bitcoin ve kripto para piyasaları regüle eilmediği için olası siper saldırılar karşısında sorumluluk kime ait henüz netleşmiş değil. Kimse hacklenen Bitcoin’lerin sorumluluğunu üstlenmiyor.

Kaynak

Etiketler: