1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Binance’ten Rusya’ya yeni yasak ve CEO’dan önemli açıklamalar

Binance’ten Rusya’ya yeni yasak ve CEO’dan önemli açıklamalar

Binance’ten Rusya’ya yeni yasak ve CEO’dan önemli açıklamalar
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı devam ederken, kripto para borsası Binance, saldırgan ülkeye yönelik yaptırımlar konusundaki duruşunu yeniledi ve yanlış anlaşılmalara açıklık getirdi.


Binance’ten Rusya’ya yeni yasak ve CEO’dan önemli açıklamalar

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile bir dizi ülke Rusya’ya karşı yaptırım kararları aldı. Başta finansal yaptırımlar var. Ancak bazı medya kuruluşlarında kripto sektörünün bu yaptırımlara katılmadığı yönünde haberler yer aldı. Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ adıyla da biliniyor) ise basının kendilerinin kararını yanlış yorumladığını bildiriyor. Çünkü Binance sıradan Rus vatandaşlarına kendi platformlarında yasak koymama kararı almıştı.

CZ, paylaştığı bir tweet üzerinden, herhangi bir medya kuruluşunun ismini vermeden, Binance’in aldığı kararların yanlış aktarılmasının söz konusu olduğunu söyledi.

İlgili – Binance Coin Rehberi: BNB coin nedir? Geleceği var mı?

CZ kısa süre önce yaptığı açıklamada, çoğu bankanın Rusya’ya uygulanan yaptırımlara uyduğuna dikkat çekmişti. Binance olarak da benzer bir yol izleyeceklerini açıklamıştı. Ancak medya kuruluşları bunu Binance’in yaptırımlara uymayacağı şeklinde aktarmıştı.

CZ Binance (@cz_binance) şöyle diyor:

“Gerçek:
Bankanlar (umuyorum çoğu) yaptırımları uyguluyor.
Kripto borsaları (en azından Binance) yaptırımları uyguluyor.

Medya:
Kripto borsaları Rusya’da sıradan insanlara yaptırım uygulamıyor.
Kripto borsaları yaptırım kararlarına uymuyor.”

https://twitter.com/cz_binance/status/1499305766779592706?s=20&t=zJ_fRoQdRxjuCRCZwjNzwA

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından sonra Kiev yetkilileri kripto para borsalarına da çağrı yaparak Rusya’ya yasak getirmelerini istemişti. Bunun başlıca gerekçesi ise Rusya’nın yaptırımlardan kaçmak için kripto kullanabileceği iddiaları.

İlgili – Ripple yetkilisi açıkladı: Rusya, SWIFT yaptırımını Bitcoin ile aşabilir mi?

Binance CEO’su CZ ise bu konudaki duruşları konusunda net olduklarını açıklamıştı. Wall Street Journal’a konuşan CZ, Binace’in sıkı bir çalışma yaptığını ve yaptırım listesinde olan tüm birey ve kuruluşların borsayı kullanmamasını sağlayacaklarını bildirmişti.

Ancak Binance, Ukrayna’nın istediği gibi tüm Rus vatandaşlarına yasak koymayacağını da bildirmişti. CZ, sıradan vatandaşlara yasak ya da bloke olmayacağını söylüyor.

Binance’ten yeni Rusya yasağı

Diğer yandan Binance, Rusya konusunda yeni bir adım attı. Buna göre yaptırım listesinde olan bankaların kartları artık kripto borsasında kullanılamayacak. Aynı zamanda yaptırım listesindeki bireylerin de bloke edildiğini doğruladı.

Kaynak