Loading...
btc
BTC
1.05%
Bitcoin
67.359,20 USDT
eth
ETH
0.57%
Ethereum
3.523,82 USDT
bch
BCH
1.63%
Bitcoin Cash
397,66 USDT
xrp
XRP
3.76%
Ripple
0,59 USDT
ltc
LTC
0.15%
Litecoin
73,51 USDT
bnb
BNB
0.54%
Binance Coin
596,59 USDT
sol
SOL
2.73%
Solana
173,74 USDT
avax
AVAX
2.23%
Avalanche
28,79 USDT
ada
ADA
-0.34%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
0.09%
Poladot
6,34 USDT
doge
DOGE
7.55%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
2.47%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Güncel Haber
  3. Beklenen Bitcoin yasa tasarısı ABD Temsilciler Meclisinden geçti! Bundan sonra ne olacak?

Beklenen Bitcoin yasa tasarısı ABD Temsilciler Meclisinden geçti! Bundan sonra ne olacak?

ABD’de neler oluyor? Ünlü yazardan ikinci Bitcoin uyarısı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’de Bitcoin ve kripto para piyasalarını düzenlemeye yönelik yasama süreci tam gaz devam ediyor. Beklenen yasa tasarısı ABD Temsilciler Meclisinden geçti! Bundan sonra ABD Bitcoin ve kripto para piyasalarını ne bekliyor?


Beklenen Bitcoin yasa tasarısı ABD Temsilciler Meclisinden geçti!

Temsilciler Meclisinden geçen yasanın adı: Eliminate Barriers to Innovation Act of 2021. Yani “2021 Inovasyon Engellerini Kaldır Yasası”. Bu yasanın ayrıntılarına geçmeden önce bazı kavramlara göz atalım.

ABD’de finansal piyasaları denetleyen ve düzenleyen iki üst düzey ofis var. Bunlar; ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC). Bitcoin ve kripto paralar oldukça yeni varlıklar olduğu için SEC ve CFTC arasında görev kargaşası yaşanabiliyor.

Yukarıda bahsedilen temel kargaşanın temelinde ise Bitcoin ve kripto paraların tanımındaki belirsizlikler yatıyor. Eğer Bitcoin ve kripto paralar menkul değer ise bu varlıklar SEC’in görev alanına giriyor. Bitcoin ETF’ler (Bitcoin Borsa Yatırım Fonu) için yatırım firmalarının SEC’den gerekli izin ve lisansları alması gerekiyor.

Eğer Bitcoin ve kripto paralar emtia ise bu sefer de Bitcoin ve kripto paralar CFTC’nin sorumluluk alanına giriyor. Bir kripto paranın Chicago Emtia Borsasında listelenmesi için CFTC’den gerekli izinleri ve lisansları alması gerekiyor.

Bitcoin, Chicago Emtia Borsasında bir emtia olarak listeleniyor. Ancak şu ana kadar hiçbir yatırım şirketi SEC’den Bitcoin ETF’ler için gerekli izinleri ve lisansları alamadı. Eğer gerekli izinler alınsaydı Bitcoin ETF’ler, New York Borsası ya da Nasdaq’da listeleniyor olurdu.

ABD yasaması, bu kargaşanın önüne geçmek Eliminate Barriers to Innovation Act of 2021 başlıklı tasarıyı Temsilciler Meclisinden geçirdi. Hem Cumhuriyetçi senatörler hem de Demokratlar tasarı için evet oyu kullandı.

Yasaya göre SEC’den ve CFTC’den üyelerin atanacağı bağımsız bir “Eylem Gücü” oluşturulacak. Eylem Gücü içerisinde özel sektörden, üniversitelerden ve diğer devlet kurumlarından üyeler de görev alabilecek. Eylem Gücü; Bitcoin ve kripto paralar başta olmak üzere yenilikçi alanlar hakkında bir rapor hazırlayacak. Hazırlanan rapor Biden Yönetimine tavsiye niteliğinde sunulacak. Son kararı ise Başkan Biden verecek.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.