1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Avrupa Birliği’nden yeni kripto para kanunu, piyasalar tepkili

Avrupa Birliği’nden yeni kripto para kanunu, piyasalar tepkili

Avrupa Birliği’nden yeni kripto para kanunu, piyasalar tepkili
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Avrupa Birliği, yasalaşan yeni kanun ile kripto para transferlerini kayıt altına alıyor. 

Avrupa Birliği’nden yeni kripto para kanunu, piyasalar tepkili

Avrupa Birliği Parlamentosunda 31 Mart’ta yapılan oylama ile bir süredir gündemde olan ve kripto para piyasası aktörlerinin protestolarına neden olan tasarı kanunlaştı. Kara para aklama ve yasa dışı para transferi ile mücadele kapsamında oluşturulan kanun ile Avrupa Birliği içerisinde gerçekleşen bütün kripto para işlemleri kayıt altına alınacak.

Yeni kanun, kripto para borsa ve hizmet sağlayıcılarına, 1.000 eurodan fazla para transferi yapan adres ve cüzdanların kayıt altına alınmasını ve ilgili birimlere bildirilmesini ön görüyor. Bu durumdan en çok etkilenecek olanlar ise, Metamask, TrustWallet ya da Trezor, Ledger gibi cüzdan hesapları olacak.

Ancak konuyla ilgili henüz yasal süreç tam anlamıyla tamamlanmış değil. Kanun bundan sonraki süreçte, Avrupa Palamentosu, Avrupa Conseyi ve Avrupma Komisyonu arasında üçlü zirvede ele alınacak. Bu son oturum, kanunun revize edilebilmesi konusunda bir fırsat sunuyor.

Kripto para dünyası tepkili

Yeni kanun kripto para piyasası aktörlerinin yoğun tepkisini çekmiş durumda. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, yasayı “anti-inovasyonist”, “anti-mahremiyetçi” ve ” anti-hukuki” olarak tanımladı.

Her kripto işlemi (yalnızca 1000 euroluk değil) gözetim altına alınacak.

Bunun anlamı, cüzdanınızdan işlem yapmadan önce Coinbase, kendi müşterisi olmasa dahi, cüzdan bilgilerini kaydedip, kimlik bilgilerini doğrulayıp işleme onay vermesi gerekiyor.

Tether ve Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino da konuyla ilgili olarak kanunun, “insan haklarında büyük bir geri adım” olduğunu ifade etti. CTO, umudunun henüz yasama işlemlerinin tamamlanmamış olmasında olduğunu da sözlerine ekledi.

Piyasaların tasarıya tepkisi sert oldu. Bitcoin, 44225 dolara kadar geriledi. BTC’nin 1 günlük kaybı, %5’i geçmiş durumda.

 

Canlı BTC fiyatı: $ 23,059.18

İlgili : Bitcoin teknik analizi, grafik ve yorumlar

İlgili: Bitcoin güncel fiyat tahmini, BTC geleceği yorum ve analiz.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.