Loading...
btc
BTC
-1.51%
Bitcoin
65.766,38 USDT
eth
ETH
-1.55%
Ethereum
3.415,35 USDT
bch
BCH
-3.77%
Bitcoin Cash
415,40 USDT
xrp
XRP
-2.19%
Ripple
0,47 USDT
ltc
LTC
-2.32%
Litecoin
77,31 USDT
bnb
BNB
-0.5%
Binance Coin
596,77 USDT
sol
SOL
-3.65%
Solana
141,91 USDT
avax
AVAX
-3.45%
Avalanche
29,92 USDT
ada
ADA
-3.99%
Cardano
0,40 USDT
dot
DOT
-4.24%
Poladot
6,09 USDT
doge
DOGE
-4.15%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-4.41%
Shiba Inu
0,00 USDT

Araştırma şirketinden Bitcoin çöküşüne dair çarpıcı veriler: Mayıs ayından bu yana…

Ünlü yatırım danışmanından kripto piyasası için yeni düşüş tahmini!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ünlü bir kripto para araştırma şirketi, mayıs ayından bu yana Bitcoin fiyatında yaşanan büyük çöküşün arkasındaki itici gücün kurumlardan gelen büyük satışlar olduğunu söylerek, çarpıcı veriler ortaya koydu.

İşte mayıs ayından bu yana Bitcoin çöküşünü etkileyen faktörler!

Kripto araştırma şirketi Arcane Research’e göre, mayıs ayından bu yana Bitcoin (BTC) fiyatındaki düşüşün arkasındaki itici güç kurumlardan gelen büyük satışlar gibi görünüyor.

Paylaşılan bir rapora göre; 10 Mayıs’tan bu yana, çoğunlukla zorunlu satışın bir sonucu olarak, büyük kurumlar tarafından 5.452 milyar dolar değerinde 236.237 Bitcoin satıldı.

Arcane Research analisti Vetle Lunde Twitter’da konuya ilişkin dikkat çeken bir paylaşımda bulunarak, birçok kurumsal Bitcoin yatırımcısının varlıklarını nasıl ve ne zaman satmaya başladığını ayrıntılarıyla anlattı.

 “Her şey Do Kwon ile başladı” diyen Lunde, kurumsal Bitcoin satışlarının büyük ölçüde Terra projesinin çöküşüyle başladığını ifade etti.

Nitekim, Terra projesinde fonları kontrol eden Luna Foundation Guard (LFG), mayıs ayında yerel stabil coini Terra USD (UST)’yi korumak için 80.081 BTC sattı. Ancak yine de projeyi çöküşten kurtarmayı başaramadı.

Dahası Terra’nın çöküşü, bir kısım Bitcoin (BTC) madencilerini de satış baskısı ile karşı karşıya bırakmış gibi görünüyor. Lunde, madencilerin mayıs ve haziran ayları arasında 19.056 BTC sattığını tahmin ediyor. Hatta bazı durumlarda madenciler, muhtemelen rezervlerden yararlanarak aylık üretimlerinden fazlasını satıyorlardı.

İlgili: Binance CEO’su Elon Musk ve Tesla’nın Bitcoin satmasını şuna benzetti

Araştırma şirketinden Bitcoin çöküşüne dair önemli veriler!

Bununla birlikte Lunde, madenci satışları zirveye ulaşırken Elon Musk’ın Tesla’sının da kırmızı düğmeye bastığını ve 2. çeyreğin sonunda 29.060 BTC sattığını kaydetti. Aynı zamanda, Three Arrows Capital (3AC) kripto yatırım şirketi de aşırı kaldıraç kullanıyordu ve 18.193 BTC ve 22.054 BTC değerinde kripto kredi borcu bulunuyordu.

İlgili: İflasın eşiğindeki dev kripto şirketi fonları ‘O’ borsaya taşıyor!

Lunde ayrıca, haziran ayı sonlarında Kanadalı Bitcoin borsa yatırım fonunda (ETF) 24.510 BTC’lik tasfiyenin gerçekleştiğini ve bunun da piyasada daha fazla satış baskısı yarattığını sözlerine ekledi. Nitekim bu satışlar, ETF’deki varlıkların %51’ini oluşturuyordu.

Kurumsal satışlara rağmen Bitcoin piyasası büyümeye devam ediyor!

Son aylarda kurumsal yatırımcılardan gelen muazzam satış baskısına rağmen, Bitcoin piyasası oldukça dirençli olmaya devam ediyor.

İşlem hacimleri, 2017 boğa piyasasının zirvesine kıyasla 2022 piyasa düşüşü boyunca da yüksek kaldı. CoinGecko’ya göre, 17 Aralık 2017’de günlük Bitcoin işlem hacmi 12 milyar dolarlık bir döngü zirvesine ulaşırken, Temmuz 2022’de günlük hacim 20 milyar doların üzerine çıktı.

Bu arada Singapur merkezli Presto Labs’ın CEO’su Yongjin Kim, 3AC’nin yanı sıra diğer kurumsal yatırımcılar tarafından yapılan tasfiyelerin haziran ayında büyük fiyat düşüşlerine neden olduğu konusunda Lunde ile hemfikir. Ancak Kim yine de BTC fiyatının önümüzdeki birkaç ay içinde 30.000 dolara döneceğine inanıyor.

İlgili: Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Ayrıca Kim, son birkaç ayda yaşananlardan sonra perakende yatırımcılarının kripto piyasasına olan güvenlerini yeniden kazanmalarının zaman alacağını söylerken; kurumsal yatırımların tekrar artacağını da sözlerine ekledi.

“Perakende yatırımcıların duyarlılığının tamamen kırıldığını düşünüyorum. Bu yüzden piyasada güveni yeniden kazanmamız biraz zaman alacak. Ancak bu yılın sonunda tasfiyelere karşı bir miktar geri dönüş olacak.”

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.