1. Home
  2. Koin Haberleri
  3. Ethereum Haberleri
  4. Analiz platformundan Ethereum düşüşüne ilişkin çarpıcı rapor!

Analiz platformundan Ethereum düşüşüne ilişkin çarpıcı rapor!

Analiz platformundan Ethereum düşüşüne ilişkin çarpıcı rapor!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para analiz firması Glassnode, merkezsiz finans (DeFi) sektöründeki kriptolar arasında belirli bir grubun son zamanlarda piyasada yaşanan çöküşlere rağmen sağlam kaldığını söylüyor. İşte Ethereum düşüşüne ve stabil coin arzına ilişkin dikkat çeken o veriler…

Ethereum düşerken, yükselen stabil coinler

Glassnode yeni bir raporunda, birçok Ethereum (ETH) yatırımcısı zarardayken, sermayenin genel olarak stabil coinlere aktığını söylüyor:

“En büyük dört stablecoinin (USDT, USDC, BUSD ve DAI) toplam kapitalizasyonu, şimdiden Ethereum’un piyasa değerini 3.0 milyar dolar aştı.

Toplam ilk dört stabil coinin değeri, daha önce 2020-22 boyunca birçok kez Ethereum’un piyasa değerinin %50’sini aşmıştı. Ancak bu yıl mayıs ve haziran aylarında stabil coinler, piyasa kapitalizasyonu bakımından dramatik bir artış gördü.

Böyle bir şey ilk defa oluyor.” 

İlgili: DeFi nedir? DeFi – Merkezsiz Finans projelerinin önemi nelerdir?

Analiz platformundan Ethereum düşüşüne ilişkin çarpıcı rapor!

Rapor ayrıca, ETH ekosisteminde yer alan bu tür stabil coinlere yönelik ilgiyi şöyle açıklıyor:

“ USD stabil coinlerin, hesap birimi ve kotasyon varlığı olarak çarpıcı yükselişi.

Dolar bazında likidite talebinin son yıllarda güçlü oluşu. (Piyasa değerine göre ilk altı dijital varlıktan ilk üçünü, artık stabil coinlerin oluşturduğunu görüyoruz.)

2022 boyunca Ethereum ekosistemindeki büyük değer kaybı.”

İlgili: Güncel Ethereum fiyat tahmini, geleceği ve beklentisi 2022- 2025

Analiz platformundan Ethereum düşüşüne ilişkin çarpıcı rapor!

 Her stabil coin Ethereum üzerinde faaliyet göstermiyor olsa da Glassnode verilere göre, piyasa katılımcılarının genel olarak riskten kaçınma yaklaşımı benimsediğini ifade ediyor.

“Bu olay bize, kripto teminatın değeri ile marj borcunun hesap birimi (USD stabil coinleri) arasındaki eşitsizlik büyüdükçe, kaldıraç oranlarının neden düştüdüğünü açıklıyor.”

Firma, Ethereum fiyatındaki son düşüşü ve token sahiplerinin büyük bir kısmı tarafından kaydedilen ve yaklaşık son dört yılın en büyük realize edilmeyen zararları (unrealized loss) arasındaki ilişkiyi ise şöyle değerlendiriyor:

“ETH spot fiyatı şu anda 1.212 dolar civarında. (raporun hazırlandığı sıradaki fiyat) ve toplam piyasa şu anda gerçekleşen 1.730 dolarlık fiyatın oldukça altında. Bu, piyasanın -%-30,0 ortalama gerçekleşmemiş bir kayıp (unrealized loss) tuttuğu anlamına gelir.

Ayrıca uzun vadeli yatırımcıların sahip olduğu Net Gerçekleşmemiş Kâr/Zarar (LTH-NUPL) metriği, bu gruptaki yatırımcıların mevcut karlılığının azalarak, kar ve zarar oranının eşitlendiğini ve şu anda piyasa değerinin %23’üne denk gelen realize edilmemiş zarara sahip olduklarını gösteriyor.

Bu, en güçlü ve en uzun süreli ETH yatırımcılarının bile artık ortalama olarak pozisyonlarında zararda oldukları anlamına geliyor. Bunun en son örneğine, fiyatlar %64 düşerek, ETH fiyatının 230 dolardan 84 dolara düştüğü kapitülasyon süreci olan Eylül 2018’de şahit olmuştuk.”

Analiz platformundan Ethereum düşüşüne ilişkin çarpıcı rapor!

Glassnode, erken inovasyonun hem fiyat artışlarını hem de kaldıraçları beraberinde getirdiği tarihsel kripto para döngülerine atıfta bulunarak, analizini sonlandırıyor.

(Yazımızı yayına hazırladığımız sırada, Ethereum 1.086 dolardan işlem görüyor. ETH şu anda, 2022’deki 3.730 dolarlık açılış fiyatından %70’in üzerinde düşüş gösteriyor.)

Kaynak