fbpx
  1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Ünlü analistten Bitcoin ve Ripple için sevindiren tahmin!

Ünlü analistten Bitcoin ve Ripple için sevindiren tahmin!

Ünlü analistten Bitcoin ve Ripple için sevindiren tahmin!
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

“Bitcoin ve Ripple patlamaya hazırlanıyor!” Ünlü bir kripto analisti, kripto piyasasında düzeltme devam ederken; XRP ve Bitcoin’in herkesi şok edecek bir pump hazırlığında olduğunu iddia ediyor.

Bitcoin ve Ripple pump yapmaya hazırlanıyor!

Bazı traderler, özellikle XRP’de düşüş beklese de Credible Crypto olarak tanınan popüler bir kripto analisti, Twitter’da 209.000 takipçisine, kriptonun büyük bir sıçramaya hazırlandığını iddia ediyor.

Ünlü analistten Bitcoin ve Ripple için sevindiren tahmin!

*Short squeeze nedir?

Short squeeze (short işlemlerdeki sıkışma), boğaların fiyatları yükselterek, short işlem açan yatırımcıları zora sokması ve pozisyonlarını kapattırmak için baskı yaı anlamına geliyor.

Peki bu sıkışmayı ne tetikler?

  • Bir varlığın fiyatının düşeceğine inanan ve short işlem açan tarderler, fiyatta ani bir artış ile birlikte pozisyonlarını terk etmeye zorlandıklarında short squeeze olur.  

XRP’de short squeeze sonucu gerçekleşen büyük bir pump olayına en son 31 Ocak’ta şahit olduk. Şöyle ki; XRP’nin SEC davası yüzünden ağır bir darbe aldığı ve neredeyse tüm piyasanın düzeltme yaptığı bir sırada; XRP, Bitcoin ve Etherum’u bile aşarak en yüksek likidasyon miktarına ulaştı.

Vadeli işlem piyasasında likidasyonlar, bir varlığın fiyatı büyük bir volatilite gördüğünde ve long/short pozisyonlarda çok yüksek kaldıraçlar kullanıldığında meydana gelir. Örneğin; bir trader 10x’lik bir kaldıraç kullanırsa, asıl sermayesinden 10 kat daha büyük bir miktarda işlem yapabilir. Ancak varlığın fiyatı, pozisyonun tersi yönünde %10 hareket ederse, pozisyon likide olur (tasfiye edilir.)

Dolayısıyla short squeeze, daha büyük kayıplardan kaçınmak için, satıcıları varlığı satın almaya zorlar ki bu da fiyatın daha da yükselmesine neden olur.

“Yani, başka ne söylenir bilmiyorum ama piyasa short squeeze* için hazırlanıyor gibi görünüyor.”

Credible Crypto, kripto para önemli bir destek seviyesinin üzerinde hareket ederken, XRP’deki short pozisyonların, Bitfinex’te tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu söylüyor. Ve bunun da yakın vadede bir short squeeze (açığa satışlarda sıkışma)’e neden olabileceğini düşünüyor.

Bu arada analist, Bitcoin’in de herkesi şaşırtacağına ve etkileyici bir çıkış yapacağına inanıyor.

“Grafikteki formasyon, ayı bayrağına benziyor ama aynı zamanda düşüşün 5-3-5 (ABC) şeklinde tamamlanmış olduğunu görüyorum, bu da dibi çoktan gördüğü anlamına gelir. Burada ayı bayrağının yukarı kırması gerekiyor.”

Kripto analisti, dalgalar ile piyasa katılımcılarının psikolojisini ortaya koyan, gelecekteki fiyat hareketini tahmin etmek için kullanılan Elliott Wave teorisine güveniyor.

Credible Crypto’ya göre, en son piyasa çöküşü, beş dalgalık döngünün dördüncü dalgasıydı. Ve bu da Bitcoin’in 150.000 dolarlık yeni bir ATH (tüm zamanların en yüksek seviyesi) kaydedebileceğine işaret ediyor.

“Mart ayında yaşanan ‘covid çöküşü’ sırasında, Bitcoin 3.000 dolara düştüğünde nasıl hissettiğinizi hatırlıyor musun? Şimdi de aynı şekilde hissediyorsun değil mi? Çünkü öyle olması gerekiyor.. Beş dalgalı bir döngüde, genellikle iki BÜYÜK düzeltme olur; iki ve dördüncü dalga. Mart 2020 düzeltmesi ikinci dalgaydı. Bu ise 4. yani son düzeltme dalgası. Her ikisinden sonra da yeni ATH’ler gelir.”

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.