1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Amerikalı senatörden Bitcoin yatırımcılarını heyecanlandıran hamle!

Amerikalı senatörden Bitcoin yatırımcılarını heyecanlandıran hamle!

Amerikalı senatörden Bitcoin yatırımcılarını heyecanlandıran hamle!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Lider kripto para birimi Bitcoin, Amerika Birleşik Devletleri’nin Ariznona eyaletinde resmi para birimi mi olacak? Detaylar haberimizde.

Amerikalı senatörden Bitcoin yatırımcılarını heyecanlandıran hamle!

Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde Senatör Wendy Rogers, bu hafta Bitcoin’i yasal para birimi yapmak için bir yasa tasarısı sundu. Senatör, B 1341 yasa tasarısı, şu anda kabul edilen yasal para birimi listesini Bitcoin’i içerecek şekilde değiştirmeye çalışıyor. Yasa geçerse Bitcoin, kamu ücretlerinin, vergilerin, borçların ödenmesi gibi hizmetlerde kullanılabilecek.

İlgili: Bitcoin nedir, geleceği nasıl?

Tasarı sunuldu ancak ortada büyük bir sorun var. Şöyle ki ABD Anayasası, eyaletlerin kendi yasal para birimini belirlemesine izin vermiyor. Tasarı, Arizona Eyalet Senatosu ve Meclisinden geçerse Vali Doug Ducey’in onayına sunulacak.

https://twitter.com/BitcoinMagazine/status/1487131613255376899

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Anderson Kill hukuk firmasının ortağı Preston Byrne, yaptığı açıklamada tasarının yasalaşması halinde sembolik bir anlamı olacağını vurguladı. Ancak bu sembolik karar dahi Bitcoin için son derece önemli bir adım olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde son dönemlerde Bitcoin’e destek açıklamaları geliyor.

“Anayasanın Para Maddesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde hangi paranın yasal para birmi olup olmadığını belirleme yetkisinin Kongre’nin münhasır bölgesi olduğunu söylüyor. “Eğer tasarı yasalaşırsa, büyük ölçüde sembolik olacaktır.” 

Lider kripto para birimi ilk defa Orta Amerika Ülkesi El Salvador’da resmi para birimi olarak kabul edildi. El Salvador’un bu hamlesinin ardında çeşitli ülkelerde milletvekilleri tarafından benzer tasarılar ülke meclislerine sunuluyor.

İlgili: Bitcoin teknik analizi

El Salvador, 7 Eylül 2021’den bu yana Bitcoin’i resmi olarak kullanıyor. Ülke kendi Bitcoin cüzdanı nı dahi geliştirdi. Ülkede halkın %80’i aktif bir şekilde günlük alışverişlerinde Bitcoin kullanmaya başladı. Bitcoin’in yasal para birimi haline gelmesine başta Uluslararası Para Fonu (IMF) olmak üzere birçok kuruluş karşı çıktı. Devlet Başkanı Nayib Bukele, eleştirilere karşı net bir duruş sergiledi ve yasayı uygulamaya koydu.

İlgili: El Salvador’da Bitcoin kullanımının geldiği seviye!

Bitcoin, yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine göre 37,650 dolardan işlem görüyor. Lider kripto para biriminin toplam piyasa değeri 713 milyar dolar ve bu hacim ile kripto piyasasındaki hakimiyet oranı %41,6

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.