Loading...
btc
BTC
1.07%
Bitcoin
64.776,56 USDT
eth
ETH
2.59%
Ethereum
3.474,97 USDT
bch
BCH
1.68%
Bitcoin Cash
381,48 USDT
xrp
XRP
-7.63%
Ripple
0,58 USDT
ltc
LTC
1.99%
Litecoin
72,79 USDT
bnb
BNB
1.22%
Binance Coin
575,82 USDT
sol
SOL
3.55%
Solana
161,02 USDT
avax
AVAX
1.33%
Avalanche
27,60 USDT
ada
ADA
0.42%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
-0.33%
Poladot
6,23 USDT
doge
DOGE
0.65%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
-5.69%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Güncel Haber
  3. Amazon hisselerindeki kaos ve Bitcoin hakkındaki düşündürdükleri

Amazon hisselerindeki kaos ve Bitcoin hakkındaki düşündürdükleri

Amazon hisselerindeki kaos ve Bitcoin hakkındaki düşündürdükleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Finansal piyasalar Amazon hisselerindeki düşüşün etkisi ile çalkalanıyor. Amazon hisselerinde düşüş Bitcoin ve kripto para piyasalarını da dolaylı yollardan etkiliyor.


Amazon hisselerindeki kaos ve Bitcoin hakkındaki düşündürdükleri

Dünyanın en değerli markalarından biri olan Amazon’un hisse senedi fiyatları Nisan ayını tarihi bir düşüş ile kapattı. Dünyanın en büyük online ticaret platformu olan Amazon, Korona salgınının ardından ciddi bir ivme yakaladı. Ancak Nisan ayındaki düşüş, Amazon yatırımcılarında kısmı bir paniğin yaşanmasına neden oldu. Aşağıdaki grafikte Amazon hisselerindeki değişimi görüyoruz.

Amazon hisseleri

Uzun yıllar yatırımcılarına kazandırmış, temettü ödemelerini düzenli yapmış, piyasa büyüklüğü oldukça yüksek olan hisse senetleri “blue chip” olarak adlandırılıyor. Bu fonlar S&P-500’de top 10’da ya da top 20’de yer alıyor. Bu fonlar arasında yer alan Amazon’un değer kaybetmesi muhafazakar yatırımcılarını panikletiyor. Alternatif yatırım araçları arayışına itiyor.

Aşağıdaki grafikte ise Bitcoin fiyatlarındaki aylık değişimi görüyoruz.

Bitcoin fiyatları

Bitcoin fiyatlarında da Nisan ayında ciddi bir düşüşün yaşandığını görüyoruz. Bitcoin 45K seviyesinden 37K bandına kadar geriledi. Blue Chip fonlarla beraber Bitcoin’in de değer kaybettiğini görüyoruz. Son günlerde Bitcoin ile hisse senedi piyasaları arasında artan korelasyona dikkat çekiliyor. Korelasyonun yüksek olması nedeniyle hisse senedi piyasalarında yaşanan olası bir krizin Bitcoin piyasalarına da bulaşma (spill over) riski var.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin teknik fiyat analizi

Yukarıdaki iki grafiği birlikte analiz edersek Amazon fiyatları ile Bitcoin fiyatlarında yaklaşık %15’lık düşüş yaşandı. Bitcoin spekülatif hareketlerle galat-ı meşhur hale geldi. Oysa Amazon’da da aynı oranda bir düşüş yaşandı.

Amazon hisselerinde düşüş devam eder mi ve diğer blue chip fonlarda da ciddi düşüşler yaşanır mı? Bu ve benzeri sorular yatırımcıların zihnini kurcalıyor. Zira küresel ekonominin motoru olan bu firmalardaki finansal bir türbülans küresel ekonomiyi de olumsuz etkileme ihtimaline sahip.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.