1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Akaryakıt fiyatlarında ilginç Bitcoin indirimi!

Akaryakıt fiyatlarında ilginç Bitcoin indirimi!

Akaryakıt fiyatlarında ilginç Bitcoin indirimi!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Herkes benzin fiyatlarının el yakmasından şikayet ederken bu ülke ilginç bir akaryakıt indirimi getirdi. Bitcoin (BTC) ile ödeme yapacak vatandaşlara galon başına yaklaşık 1.8 TL indirim uygulanacak.


Akar yakıt fiyatlarında ilginç Bitcoin indirimi!

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, vatandaşların ilgisini çekecek bir duyuru yaptı. Buna göre hükümetin Chivo isimli Bitcoin cüzdanını kullananlar, benzin için ödeme yaparken indirim kazanacak. BTC ile yapılan benzin ödemelerine galon (3.78 litre) başına 0.20 dolar (1.77 TL) indirim uygulanacak.

El Salvador Başkanı bu yeni gelişmeyi “Salvadorluların kesesi için pozitif bir haber” olarak duyurdu. Ayrıca benzinde yapılacak bu indirimi Twitter hesabı üzerinden de duyurdu.

Bukele şöyle diyor:

“Devlet şirketi Chivo, ülkemizdeki en büyük benzin istasyonu şirketleriyle görüştü. Böylece yarından itibaren istasyonlar, Chivo cüzdanıyla her galon yakıtı 0,20 dolar daha ucuza satacak.”

Bukele ayrıca bu indirim ile ilgili herhangi bir sınırlama olmadığını da belirtiyor. Buna göre yerel halktan herkes ya da her bir şirket indirimden limit olmadan faydalanabilir.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele bu indirim sonucu “petrolün uluslararası fiyatındaki artışlar” silinmiş olacak. Ayrıca indirim “yerel tedarik zinciri taşıma maliyetlerini de düşürecek” diyor.

Buna rağmen bazı Salvadorlular bu benzin indirimin halkın yararına olacağı konusunda ikna edilmemiş görünüyorlar. Twitter kullanıcısı “Adan_3840” şöyle diyor:

“Bu 20 cent hepimiz için geçerli değil mi? Benzin istasyonları kaybetmez. Yürüyerek benzin almaya gidenlerden bile ilk önce vergili ödeme alınıp sonra indirim geri verilecek.”

Bazıları ise hükümeti neden sadece Chivo kullananlara indirim var diye eleştirdi. Bir diğer Twitter kullanıcısı ise bu benzin indiriminin neden daha erken tarihte açıklanmadığını soruyor.

Dünyada Bitcoin yasallaştıran ilk ülke

El Salvador, Bitcoin’in dünyada yasalaştıran ilk ülke olmuştu. 7 Eylül’den bu yana BTC bu ülkede resmi ödeme aracı. Bukele kısa süre önce de yaptığı açıklamada, Salvadorluların üçte birinin sadece 3 hafta içinde Chivo kullanmaya başladığını bildirmişti.

Kaynak

İlgili – Bitcoin yatırımcıları bu verileri bekliyordu: El Salvador Başkanı paylaştı!

Etiketler: