Şifreyi çözen Bitcoin madencileri, Satoshi Nakomoto’nun gizemli mesajları ile karşılaştı!

Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto neden hala saklanıyor?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yıllar sonra Bitcoin’in 666,666’ncı bloğunu kazan Bitcoin madencileri bloğun içerisinde saklanmış gizli bir mesaj ile karşılaştı. Nakamoto, Bitcoin bloklarına başka mesajlar da sakladı mı?


Bitcoin bloklarındaki gizemli mesajlar!

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği üzerindeki gizem devam ediyor. Nakamoto’nun gerçek kimliği şu ana kadar net biçimde açığa çıkarılmadı. Birçok iddialar ortaya atıldı ama hiçbir iddia Nakamoto’nun kimliğini net biçimde ortaya koymadı. Artık Bitcoin piyasaları Nakamoto’nun hayatını kaybetmiş olabileceğini düşünmeye başladı.

Nakamoto’nun hayatını kaybetmiş olabileceğini güçlendiren en önemli etmen, Nakamoto Bitcoin’lerinin uzun süre hiç hareket etmemesi. Bilindiği üzere Bitcoin 2008 Küresel Ekonomik Krizin ardından 2009 yılında yaratıldı. İlk yıllarda Bitcoin çok bilindik bir varlık değildi ve Bitcoin madenciliğini Nakamoto uzun bir süre kendisi tek başına yürüttü. Bu süreçte Nakamoto 1 milyon adedi aşkın Bitcoin kazdı. Milyonu aşkın Bitcoin şu an Nakamato’yu dünyanın en zenginleri arasına sokuyor. Ancak milyonu aşkın BTC’ler, üzerine ölü toprağı serili gibi hiç hareket etmedi.

Lütfen Bkz: Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Bilindiği gibi madenciler, Bitcoin üzerindeki işlemleri komplike şifreleri çözerek bloklar halinde Bitcoin blockchain’ine kaydediyor. Bu işlem “Bitcoin kazmak” tabiri ile adlandırılıyor. Bloğu ilk kazan madenci günümüzde blok başına 6.25 adet BTC (yaklaşık 300,000 dolar) ödül kazanıyor. Bitcoin’de 700 bininci blok geçtiğimiz Eylül ayında kazıldı. 666,666’ncı bloğu kazan madenci ilginç bir mesaj ile karşılaştı. Bu mesaj 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından bloğa saklanmış olmalı. Şifreyi çözen Bitcoin madencileri İncil’den bir ayet ile karşılaştı: “do not be overcome by evil, but overcome evil with good”. Türkçesi: “Kötülüğe yenilme, kötülüğü iyilikle yen.” Aşağıda kazılan bloktaki şifreyi görüyoruz:

şifreyi çözen bitcoin madencileri Şifreyi çözen Bitcoin madencileri, Satoshi Nakomoto’nun gizemli mesajları ile karşılaştı!

Başka bir gizemli mesaj ise 629,999’uncu blokta gizli idi. Mesaj şu şekildeydi: “NYTimes 09/Apr/2020 With $2.3T Injection, Fed’s Plan Far Exceeds 2008 Rescue.” Bu mesajda ise FED’in genişletici para politikaları eleştiriliyor. Eğer bu mesaj 2009 yılında Nakamoto tarafından bloklara yerleştirilmiş ise Nakamoto’nun oldukça geniş bir vizyona sahip olduğunu görüyoruz. Zira Nakamoto 2020’de ekonomik bir krizin yaşanacağın öngörmüş oluyor. FED’in ise bu krizi ancak para basarak çözmeye çalıştığı (çalışacağı) tahmin edilmiş.

şifreyi çözen bitcoin madencileri Şifreyi çözen Bitcoin madencileri, Satoshi Nakomoto’nun gizemli mesajları ile karşılaştı!

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Şifreyi çözen Bitcoin madencileri, Satoshi Nakomoto’nun gizemli mesajları ile karşılaştı!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.