1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. ABD’den son kripto para vurgununu ilgilendiren önemli karar!

ABD’den son kripto para vurgununu ilgilendiren önemli karar!

ABD’den son kripto para vurgununu ilgilendiren önemli karar!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Geçtiğimiz hafta 600 milyon doların üzerinde bir değere sahip olan kripto paraların, Kuzey Kore bağlantılı hackerlar tarafından çalındığı tespit edilmişti. ABD’den yeni bir adım daha geldi. Detaylar haberimizde.

ABD’den son kripto para vurgununu ilgilendiren önemli karar!

Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri mart ayının son günlerinde yapılan büyük kripto para vurgununun detaylarına ilişkin bilgileri geçtiğimiz hafta açıklamıştı. Verilen bilgilerde 620 milyon dolarlık vurgunun arkasında Kuzey Kore devletinin desteklediği bilgisayar korsanlarının olduğu belirtilmişti.

İlgili: ABD’deki vurgunun arkasından “Kim” çıktı!

Yabancı Varlıkları Kontrol Dairesi’nin (OFAC), korsanların çaldıkları kripto paraların bulunduğu Ethereum cüzdanı yaptırım altına almıştı. Yeni alınan bir karar ile birlikte üç Ethereum adresi daha yaptırım listesine eklendi.

Hazine Bakanlığı, cuma günü bir tweet’te, Kuzey Kore’nin ABD ve BM yaptırımlarını atlatmasını önlemek için adreslerin yaptırım listesine eklendiğini belirtti.  Axie Infinity oyununun bağlı olduğu Ronin Network’te gerçekleştirilen hack Kuzey Kore devleti tarafından desteklenen Lazarus Group tarafından gerçekleştirilmişti.

kripto para

Ronin Ağını Ethereum ana ağına bağlayan köprüdeki açıktan faydalanılarak yapılan soygunda tam olarak 622 milyon dolarlık Ethereum ve USDC çalındı. Chainalysis’e göre Kuzey Kore, 2021’de saldırılar yoluyla 400 milyon doların üzerinde kripto para çaldı. Bu bugüne kadar ki en büyük Ethereum hırsızlığı olarak tarihe geçti.

İlgili: Ethereum nedir, geleceği nasıl?

Binance ise Ronin blok zinciri saldırısı sırasında çalınan 5 milyon dolarlık parayı geri aldığını açıkladı. Binance CEO’su Changpeng Zhao, cuma günü yaptığı açıklamada 86 hesaba yayılmış 5,8 milyon doları geri aldıklarını söyledi.

ABD hükümeti bu ayın başlarında, fidye yazılımı ve diğer siber suç ödemelerinin yanı sıra kripto madenciliği şirketi BitRiver ile bağlantılı olduğu iddiasıyla Rusya’nın karanlık ağ pazarı Hydra ve dijital para borsası Garantex’i de izlemeye aldıklarını açıklamıştı.

Kaynak