1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. ABD’de enflasyonun açıklanmasıyla Bitcoin fiyatı %5 yükseldi

ABD’de enflasyonun açıklanmasıyla Bitcoin fiyatı %5 yükseldi

ABD’de enflasyonun açıklanmasıyla Bitcoin fiyatı %5 yükseldi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı yüzde 5 yükselişle traderlere sürpriz yaptı. Bu yükselişin başlıca sebebi ise ABD’de açıklanan enflasyon verileri. BTC fiyatının bu yıl arkasındaki faktörlerden biri ABD’nin enflasyon için attığı adımlar var. Yeni gelişmenin fiyata nasıl yansıyacağına bakalım.


ABD’de enflasyonun açıklanmasıyla Bitcoin fiyatı 18.000 doları gördü

ABD’de enflasyon verileri açıklandı. Buna göre Kasım ayında enflasyon yüzde 7,1 oranında çıktı. Beklenen yüzde 7,3 ile kıyaslandığında daha düşük bir veri geldi. Ekim ayına kıyasla ise beklenen yüzde 0,4 artış yerine yüzde 0,1 geldi.

Bu veriler açıklanınca ise hem hisse senetleri piyasası hem de kripto para piyasası olumlu tepki vererek yükselmeye başladı.

Aşağıdaki BTC/USD paritesi günlük grafikte şunu görüyoruz. Bitcoin fiyatı ABD enflasyon verileri haberi üzerine aninden yüzde 5 oranında yükseldi. BTC fiyatı bu grafikte 50 SMA basit hareketli ortalama çizgisinin de üzerine çıkarak 18.000 dolar bölgesine ulaştı. Bazı borsalarda ise 18.100 dolara kadar çıktı.

İlgili – Avrupa ve Afrika arasında büyük Bitcoin açılımı

ABD’de enflasyonun açıklanmasıyla Bitcoin fiyatı %5 yükseldi

BTC/USD paritesi günlük grafiği Kaynak: TradingView

Tabii kısa süreli 18.000 dolar bölgesini ziyaret ettikten sonra Bitcoin fiyatı 17.600 dolar bölgesine geriledi. Şimdi de bu seviyenin üzerinde işlem görüyor. Ancak şunu da hatırlatalım ki son 10 günde lider kripto para BTC, 17.000 dolar bölgesinin ötesine geçemiyordu. Enflasyon verisi ise Bitcoin fiyatına önündeki ilk direnci kırmak için gerekli katalizörü sağladı.

ABD, yükselen enflasyonla mücadele için para politikasında sıkılaşma uyguluyor ve faiz oranlarını artırıyordu. Bu da başta kripto paralar tüm riskli varlıklara olumsuz yansıyordu. Şimdi enflasyon gevşeme belirtileri gösteriyor. Bundan sonra piyasalar Fed’in atacağı adımları izleyecek.

İlgili – Ünlü analistten Bitcoin için büyük hareket tahmini: İşte, işaret ettiği seviye

Fed’in faiz artırması genel olarak Bitcoin fiyatına olumsuz yansıyor. Düşmeye başlaması durumunda ise BTC bundan faydalanabilir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: