1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. ABD’de enflasyon açıklandı! Kripto para piyasasına etkisi ne olur?

ABD’de enflasyon açıklandı! Kripto para piyasasına etkisi ne olur?

ABD’de enflasyon açıklandı! Kripto para piyasasına etkisi ne olur?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bugün ABD’de kritik bir ver açıklandı. Enflasyon nisan ayında beklentilerin üzerinde çıktı. Kripto piyasası nasıl etkilendi? Detaylar ve teknik veriler haberimizde.

ABD’de enflasyon açıklandı! Kripto para piyasasına etkisi ne olur?

Son bir haftada kripto piyasasında büyük bir deprem yaşandı. Piyasa tam anlamıyla bir kan gölüne döndü. Bugün ABD’de kritik bir enflasyon verisi geldi. Ancak LUNA felaketi kripto piyasasında açıklamanın önüne geçti.

BTC, Fed’in geçen hafta faiz oranlarını artırmasının ardından zaten baskı altındaydı. ABD enflasyonunun Nisan ayında beklenenden daha yüksek olduğu açıklanınca BTC, dakikalar içerisinde 30,000 doların altına geriledi.

İlgili: Bitcoin nedir, geleceği nasıl?

Nisan ayında TÜFE bir önceki aya göre %0,3 artış gösterdi. Yıllık enflasyon oranı ise geçtiğimiz ayki 40 yılın en yüksek seviyesinden geriledi ve %8,5’ten %8,3’e düştü. Ancak bu oran beklentilerin üzerinde kaldı. Beklenti enflasyon oranının %8,1’ e gerileyeceği yönündeydi.

Nisan ayında en yüksek artış, barınma, gıda ve uçak biletlerinde meydana geldi. Özellikle gıda verileri 17 aydır üst üste artış gösteriyor. Enerji fiyatları ise nisan ayında %2,7 düştü. Açıklanan oran, enflasyonun zirveye yaklaştığını gösterirken fiyatların soğumasının beklenenden çok daha uzun süreceğini gösteriyor.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Yüksek enflasyon, aynı zamanda ABD Federal Rezervi ve diğer merkez bankalarının bu yıl faiz oranlarını istikrarlı bir şekilde artıracağı anlamına geliyor. Bu da kripto para piyasası için oldukça olumsuz bir tablo. Bu da piyasada zaten hali hazırda devam eden satış baskısını daha fazla artırabilir.

Fed’in uyguladığı sıkı politikalar bu yıl kripto para piyasasını çok fazla etkiledi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından yaşanan küresel şok ta bu sıkılaşmanın üzerine gelince kripto piyasası için beklentiler karşılanmadı.

Piyasa yıl başından bu yana 800 milyar dolar değer kaybetti. Bitcoin ise geçtiğimiz yıl temmuz ayında gördüğü seviyenin altına düştü ve son bir yıldaki en düşük seviyesini gördü.

Lider kripto para birimi yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine göre 29,853 dolardan işlem görüyor.

İlgili: Bitcoin teknik analizi

Yıllık Bitcoin (BTC) fiyat hareketleri

ABD’de enflasyon açıklandı! Kripto para piyasasına etkisi ne olur?

 

Kaynak

 

Etiketler: