1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. ABD yeni enflasyon rakamları kripto para piyasasını nasıl etkileyecek?

ABD yeni enflasyon rakamları kripto para piyasasını nasıl etkileyecek?

ABD yeni enflasyon rakamları kripto para piyasasını nasıl etkileyecek?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

2022 yılı ABD enflasyon rakamlarının piyasaları vurduğu bir dönem oldu. Bundan sonraki süreçte enflasyon rakamlarının kripto para piyasası üzerindeki etkisi nasıl olabilir, rakamlar ne diyor?

ABD yeni enflasyon rakamları kripto para piyasasını nasıl etkileyecek?

ABD İş İstatistik Bürosu 13 Temmuz’da Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. 13 Temmuz’da açıklanacak olan Tüketici enflasyon rakamları ABD ekonomisi ve tüm dünya için önemli bir gösterge olacak.

2022 süresince kripto para piyasası enflasyon rakamlarından oldukça negatif etkilendi. Özellikle yüksek enflasyon sonrası Fed’in faiz artırımı beklentileri, yatırım varlık fiyatlarını düşürdü.

Enflasyon rakamları kripto para piyasası için neden önemli?

ABD merkez bankası Fed, enflasyon artışı karşısında faiz artırma ve nicel sıkılaştırma politikaları uyguluyor. Son olarak Fed, vaiz oranında 0,75 baz puan artışa gitti. Bu rakam 1994 yılından beri görülen en yüksek değer olarak da tarihe geçti.

Faiz artırımı kripto para piyasasında ciddi bir krize neden oldu. Bitcoin tarihin en kötü çeyreklerinden birini yaşarken, altcoinler çakıldı.

Bu noktada Haziran enflasyon rakamlarının da kötü çıkması, piyasada yeni bir düşüş trendini tetikleyebilir.

Kripto para piyasasının ilgiyle takip edilen analistlerinden Michael van de Poppe, Bitcoin’in yeni bir düşüş trendi öncesinde olduğunu ifade ediyor. Poppe, 20.300 dolar bölgesinin önemli bir destek noktası olduğu ve mutlak suretle savunulması gerektiği görüşünde.

FED faiz kararı sonrası piyasalarda şok! Peki Bitcoin ne olacak?

Yine bir Bloomberg anketine göre, kripto para piyasası BTC’nin 30.000 dolara ulaşmadan önce 10.000 dolara ulaşabileceğini düşünüyor.

Marketwatch verilerine göre, Haziran ayı enflasyon beklentileri, yıllık bazda, %8,8 olarak belirlenmiş durumda. Bilindiği gibi enflasyon rakamları ABD’de 40 yılın zirvesine yerleşmiş durumda.

Piyasasının sıkı takip edilen analistlerinden bir diğeri Lark Davis de enflasyon rakamları ve makro ekonomik verilerin kriptoyu negatif etkileyeceği görüşünde.

Öte yandan bu konularda farklı düşünenler de yok değil. Michael Burry, Fed’in sıkı para politikasını bozacağını ve bunun da kripto piyasasında bir ralliye neden olacağını söylüyor.

Fed bir sonraki faiz kararını 27 Temmuz’da açıklayacak. Bu tarihin kripto para piyasası için önemli bir dönüm noktası olacak açık.

Canlı BTC fiyatı: $ 23,456.28

İlgili : Bitcoin teknik analizi, grafik ve yorumlar

İlgili: Bitcoin güncel fiyat tahmini, BTC geleceği yorum ve analiz.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.