1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. ABD seçimlerinden sonra Bitcoin’i bekleyenler

ABD seçimlerinden sonra Bitcoin’i bekleyenler

ABD seçimlerinden sonra Bitcoin’i bekleyenler
0

ABD seçimlerinden sonra Bitcoin ne yapar? Yükselir mi düşer mi? Amerikan seçimlerinin sonuçlanmasına çok az bir zaman kaldı. Bakalım ne olacak?

Bu seçimler öyle sıradan bir ülke seçimleri değil tabii ki. Jeopolitik bir seçim olma özelliğiyle son bir kaç yıldır dünya pazarlarını etkilerken Bitcoin de bundan nasibini alıyor.

Bitcoin ve kripto paralar sadece seçimlerden değil pandemi nedeniyle oluşan isitkrarsızlıktan da etkilendiler ama olumlu yönde. 2020 yılı malum dünya ekonomisine pamdemi nedeniyle vurduğu darbe ile hatırlanacak bir yıl oldu. Bu yıl içinde yaşadığımız isitkrarsızlık da Bitcoin piyasasını etkileyen en önemli unsur.

ABD seçimlerinden sonra Bitcoin ilk olarak 2016 da bir tepki göstermişti. ABD seçimlerinin piyasaları etkilemesi her zaman yaşanan bir gerçek. Aynı zamanda kripto para piyasasını etkilemesi de. Seçimlerin 2016 yılında Bitcoine yaptığı etki esasen bu yılki etkinin yanında devede kulak misali kalır diyor uzmanlar. Bitcoin’in bu yılki kazanımları önceki kazanımlarından çok daha iyi seviyede olacak uzmanlara göre.

koinmedya_brave
ABD seçimlerinden sonra Bitcoin ABD seçimlerinden sonra Bitcoin'i bekleyenler

Önceleri seçimlerin sonucunda en çok korkulan , Biden’in kazanması halinde, demokratların kontrolüne geçen bir hükümetin kurumlar vergisini ve harcamaları arttırması ve bunun sonucu borsaların düşmesiydi ama bu korkular şu sıralar pek dillendirilmiyor.

Şu aşamada asıl sorulması gereken soru ise Bitcoinin bu durumdan ne kadar etkileneceği?

Abd seçimlerinden sonra Bitcoin için Son 24 saat : Türbülansa giriyoruz dikkat!

Seçimlerde kim kazanırsa kazansın mutlaka borsaların bir tepkisi olacak, bu beklenen bir şey. S&P geçen haftanın kapanış seansından hemen önce dip yapmıştı zaten. Bitcoin de 13.300 doların altına düşmüştü.

Biden’ın kazanması durumunda S&P 500’den % 2-3 civarında bir satış bekleniyor. Ayrıca kısa süreli bir sarsıntıyı da Bitcoin’de görmek mümkün olabilir. Bu sonuca göre BTC’nin 13.000 veya 12.250 dolar altına düşme olasılığı var. Ancak bu pek uzun süreli olmayacaktır.

ABD seçimlerinden sonra Bitcoin ABD seçimlerinden sonra Bitcoin'i bekleyenler

Yardeni araştırma şirketinin başkanı Ed Yardeni piyasanın bu sıkıntılı satışlardan çok çabuk kurtulup yeni zirvelere 2020 sonu itibariyle ulaşacağını söylüyor.

ABD seçimlerinden sonra Bitcoin ABD seçimlerinden sonra Bitcoin'i bekleyenler

Böyle bir sürecin etkilediği tüm alanların içinde en temiz duran Bitcoin aslında. Uzmanlar S&P’nin kayıplar yaşadığını ve korelasyon içinde olamadığını söylüyorlar ancak S&P ne zaman hız kazansa, Bitcoin hiç kayıp yaşamadı, bu noktayı da göz önünde tutmakta yarar var.

ABD seçimlerinden sonra Bitcoin geleneksel borsaları sollayacak! Seçimden 24 hafta sonra

ABD seçimlerinden sonra Bitcoin ABD seçimlerinden sonra Bitcoin'i bekleyenler

Az önceki konumuzun dayanağı olarak yukarıdaki tabloya bir göz atalım. Tablo S&P ile BTC karşılaştırmasını ortaya koyuyor. BTC’nin yükseldiği bir dönemde geleneksel piyasalar dip yaptı ama S&P’nin yükseldiği zamanlarda BTC böyle bir gerileme ile karşılaşmadı. Bu durum BTC için çok büyük bir avantaj ortaya koyabilir.

Yakın zamanda buna benzer başka bir jeopolitik bir olay olmayacağına göre Bitcoin’in çok büyük bir gelişme ortaya koyacağını söyleyebiliriz. Bu yıl BTC zaten tüm altcoinlerden daha üstün bir performans ortaya koydu ve seçimlerden 24 hafta sonra büyük ihtimalle yeni bir rekor getirebilir.

Kaynak

Etiketler: