fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. ABD Kongresinden kripto paralarla ilgili bir ilk

ABD Kongresinden kripto paralarla ilgili bir ilk

ABD Kongresinden kripto paralarla ilgili bir ilk
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Kongresi, ilk defa kripto para düzenlemeleri konusundaki bir yasa tasarısına yeşil ışık yaktı. Bu tasarı yasallaşırsa, kripto alanındaki düzenleyici belirsizliğinin ortadan kaldırılması için bir çalışma grubu kurulacak. Tasarının ismi de dikkat çekici: Yenilikçiliğin Önündeki Engelleri Kaldırma Yasası.


ABD Kongresi kripto para düzenlemelerine yeşil ışık yaktı

ABD Temsilciler Meclisi, hem dijital varlıklar hem de kripto paralar için yeni düzenleyici çerçeveler hazırlamada Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC) ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunu (SEC) yönlendirmeye yardımcı olacak bir dijital varlık çalışma grubu kurmayı öngören tasarıyı onayladı.

“H.R. 1602” veya “2021 Yenilikçiliğin Önündeki Engelleri Kaldırma Yasası” başlığını taşıyan tasarı, geçen hafta ABD Kongresi tarafından onaylanmış ve ABD Senatosuna iletilmişti. Şimdi ise başında Senatörler Sherrod Brown ve Pat Toomey’in olduğu Senato Bankacılık Komisyonu tarafından inceleniyor.

Kabul edilerek yasalaştıktan sonra bu tasarıya göre bir komisyon kurulacak. Bu komisyon ise ABD’de dijital varlıklar ve kripto paralarla ilgili düzenlemeleri değerlendirme çalışmalarını yürütecek.

İlgili – 200 kripto borsa kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya

Bu olay, kripto paralarla ilgili yasa tasarılarının Kongreden onay alması konusundan önemli bir gelişmeye işaret ediyor. Sonuçta kripto paralar da dahil tüm dijital varlıkların statüsünü etkileyecek. Bu yasa tasarısı, kripto para birimlerinin statüsü konusundaki düzenleyici belirsizliklere netlik getirecek çalışmalara yardım edecek. Ayrıca devletin merkez bankası dijital parası (CBDC) konusundaki tutumu da açıklık kazanacak.

“2021 Yenilikçiliğin Önündeki Engelleri Kaldırma Yasası” Mart ayında Temsilciler Patrick McHenry (Cumhuriyetçi Ulusal Komite) ve Stephen Lynch (Massachusetts Bölgesi) tarafından tanıtılmıştı. Şimdiye kadar kripto paraların düzenleyici çerçevesi ile ilgili Kongreye başka tasarılar da sunulmuştu. Ancak ilk defa “H.R. 1602” Senatodan onay alan tasarı oldu.

Dijital Ticaret Odası Baş Politika Sorumlusu Amy Davine Kim, meclisin ilk defa dijital varlıklar ve kripto paraların durumu konusundaki düzenlemelere açıklık getirecek bir tasarıya yeşil ışık yaktığını söylüyor.

Tasarı, SEC ve CFTC arasında ortak bir çalışma grubu kurmakla görevlendirilecek bir çalışma grubunun kurulmasını öngörüyor. Bu çalışma grubu aynı zamanda finansal teknolojiden, yatırımcı koruma gruplarından ve geçmişte yetersiz hizmet alan işletmeleri desteklemek için çalışan ticari veya kar amacı gütmeyen kuruluşlardan yararlanan finansal teknoloji firmaları, finans firmaları, dijital varlıklar ve kriptografik bilim üzerine araştırma yeterliliğine sahip akademik kurumlar, küçük ve orta ölçekli işletmeler ile işbirliği içinde olacak.

Çalışma grubu, kripto endüstrisinin küresel niteliği göz önüne alındığında, ABD’deki mevcut düzenleyici ortamı iyileştirmek için politika önerileri hazırlamak ve bu politikaları uluslararası ilişkilere genişletmekle görevlendirilecek.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.