BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. 200 kripto borsa kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

200 kripto borsa kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya

200 kripto borsa kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Üst düzey düzenleyici finansal kurumdan uyarı geldi. Buna göre Güney Kore’deki tüm kripto para borsaları kapatılabilir. 200 borsanın birden kapatılmasına neyin sebep olabileceği ile ilgili de üst düzey yetkiliden bir açıklama var.


Güney Kore’deki 200 borsanın tamamı kapatılabilir

Güney Kore’nin en üst düzey finansal düzenleyici kurumu Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) Başkanı Eun Sung-soo, kripto para borsalarını uyardı. Ona göre ülkedeki tüm kripto borsalar kapatılabilir. Koreli yetkili, ülkede yaklaşık 200 kripto para borsasının faaliyet gösterdiğini aktardı.

Güney Kore yerel basında yer alan habere göre, FSC Başkanı Eun bu hafta parlamentoda bir komisyonda konuşma yaptı. Eun Sung-soo şöyle konuştu:

“Ülkedeki 200 kripto borsanın tamamı Eylül ayından sonra çıkacak özel finans kanununun yürürlüğe girmesinden sonra kapatılabilir.”

Eun bunun sebebini de açıklıyor. Yeni Özel Fonlar Kanunu’na göre ülkedeki kripto para borsalarının FSC’de kaydedilmesi gerekiyor. Koreli yetkili, buna göre borsaların kayıt başvuruları yapmalarını beklediklerini belirtiyor. Ancak şimdiye kadar hiç başvuru gelmediğini ifade etti. Sonuçta hiçbir kripto para borsası kayıt yaptırmadığına göre, “Eylül’de aniden kapatılabilirler” uyarısını dile getiriyor.

İlgili – En güvenilir kripto para borsası hangisi?

Yeni Özel Fonlar Kanunu 25 Mart’ta yürürlüğe girdi ve bazı hükümleri de altı aylık bir süreçten sonra 24 Eylül’de geçerli olmaya başlayacak. Söz konusu yasada yapılan değişiklik, kripto borsaları da dahil olmak üzere kripto para sağlayıcılarının Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (ISMS) sertifikası almasını ve gerçek isimli hesaplar açılması gibi gereksinimleri zorunlu kılıyor.

Finansal Hizmetler Komisyonu, bu gereksinimleri karşılayan kripto para borsalarını kaydetmekten sorumlu kurum. Bununla birlikte, birçok kripto borsası, özellikle gerçek adlı hesaplarla ilgili gereksinimleri karşılayamayacaklarından endişe duyuyor. Bu da borsaların toplu olarak kapanmasına neden olabilir.

Güney Koreli yetkili Eun, kripto paraların bir para birimi olmadığını söylüyor. Ona göre hükümet defalarca bu alana yatırım yapanları “ani fiyat dalgalanmalarının tehlikeli olabileceği yönünde” uyardı.

Eun ayrıca gelecek yıldan itibaren kripto para yatırımlarından vergi de alınacağını belirtiyor. Buna göre kripto para yatırımcıları diğer gelir kategorisinde yüzde 20 oranında gelir vergisine tabi olacak.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.