1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bloomberg’in Tesla açıklaması ile Bitcoin fiyatları tekrardan artışa geçti!

Bloomberg’in Tesla açıklaması ile Bitcoin fiyatları tekrardan artışa geçti!

Bloomberg’in Tesla açıklaması ile Bitcoin fiyatları tekrardan artışa geçti!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Belki de 2021 yılının en önemli gelişmelerinden birisi Tesla’nın doğrudan Bitcoin satın alması oldu. Oldukça radikal bir karar alan Tesla, milyarlarca dolar değerinde Bitcoin satın aldı.


Bloomberg’den Tesla açıklaması

Elon Musk’ın Bitcoin’leri hodl etmeye devam ediyorun tweet’inin etkileri sürererken Bloomberg, Tesla bilançolarına dair önemli bir rapo yayınladı. Rapora göre Tesla, bilançosundaki Bitcoin’lerin %10’unun satışı ile 272 milyon dolar gelir elde etti ve bu gelirin 100 milyon dolardan fazlası kar.

Elon Musk’un Bitcoin’leri tutacağız açıklaması ile Bitcoin fiyatları tekrardan artışa geçti ve 55 bin dolar bandına yükseldi.

Aşağıdaki grafikte son 2 günde yaşanan artışlarda Tesla faktörü etkili oluyor.

tesla bitcoin Bloomberg'in Tesla açıklaması ile Bitcoin fiyatları tekrardan artışa geçti!

Tesla’nın satın aldığı Bitcoin’ler hakkında önemli gelişme!

Ocak ayında Tesla, yaklaşık 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını duyurdu. Bu açıklama dünya ekonomi gündeminde şok etkisi yaptı. Zira ilk kez bir kurumsal firma doğrudan yüklü miktarda Bitcoin satın almıştı.

Tesla bu radikal kararı ile araba satışından daha fazla kâr elde etti. Tesla, Bitcoin piyasalarına yaklaşık 30 bin dolar bandından giriş yaptı ve neredeyse Bitcoin yatırımı sayesinde kârını ikiye katladı.

Ancak şok bir iddia gündeme geldi ve Tesla’nın tüm Bitcoin’lerini sattığı iddia edildi. Bu iddianın ardından Elon Musk, Bitcoin piyasalarında pump ve dump yapmakla suçlandı. Yani Elon Musk’a direkt fiyatları yapay biçimde arttırıp ardından yüklü satış yaparak haksız kazanç elde etme suçlaması yöneltildi.

Lütfen Bkz: Herkes onu konuşuyor: PlanB kimdir ve S2F modeli nedir? Bitcoin için neden önemlidir?

Dave Portnoy isimli bir yatırımcı bu iddiayı twitter üzerinden direkt Elon Musk’a yönetti. Musk ise bu iddiaya cevap verdi. İkili arasındaki dialoğu aşağıda görüyoruz.

Dave Portnoy: Doğru mu anlıyorum? Elon Musk Bitcoin alır. Sonra pump eder. Fiyatlar artar. Sonrasında servet edinmek için Elon Musk Bitcoin’leri dump eder. …

Elon Musk: Hayır yanlış anlıyorsun. Bitcoin’lerimin hiçbirini satmadım. Tesla, Bitcoin’lerini bilançoda nakit tutmaya alternatif olarak ve Bitcoin’in likiditesini kanıtlamak için Bitcoin varlıklarının %10’unu sattı”

Elon Musk, tüm Bitcoin’leri satmadıklarını sadece %10’luk kısmını sattıklarını belirtti. Bu satışta ise Bitcoin’in nakit para gibi likiditeye sahip olup olmadığı test edildi, dedi.

Yani Elon Musk’ın açıklamalarına göre Tesla Bitcoin’lerinin %90’ını hala tutuyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.