BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Yüzde 127 yükseliş ile yeni ATH yapan DEFİ coini
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Yüzde 127 yükseliş ile yeni ATH yapan DEFİ coini

Yüzde 127 yükseliş ile yeni ATH yapan DEFİ coini
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

DeFi ekosistemi son bir yılda kripto sektöründe yeni değerleri ortaya çıkardı. Bazı coinlerin yükselişleri ise dikkat çekecek boyutlarda. Serum (SRM) fiyatı da son 2 günde yeni tüm zamanların en yüksek değerine (ATH) yükseldi. Bu yükselişin sebebi ise Solana ekosisteminde yaşanan gelişmeler. Öyle görünüyor ki düşük işlem ücretleri ve yüksek hız bu blockchaine yeni kullanıcılar çekiyor.


Solana benimsenmesinin hız kazanması ile Serum (SRM) yeni ATH yaptı

Merkezsiz finans (DeFi) son bir yılda kripto para piyasasını yeniden yapılandırdı. Hem kurumsal yatırımcılar hem de bireysel yatırımcılar DeFi’ye ilgi gösteriyor. Ayrıca geleneksel finans da artık blockchain teknolojisine ısınmaya başladı.

Yüksek değer ve hacme sahip büyük DeFi protokollerinin çoğu Ethereum (ETH) ağında çalışıyor. Bu da yüksek işlem ücretleri ve düşük hıza sebep oluyor. Böyle bir ortamda Solana (SOL) blockchainde çalışan merkezsiz borsa (DEX) Serum (SRM) gibi projeler piyasada popüler olmaya başladı.

Solana benimsenmesinin hız kazanması ile Serum (SRM) yeni ATH yaptı

SRM/USDT 4 saat grafiği Kaynak: TradingView

Cointelegraph Markets ve TradingView verileri, SRM fiyatının son iki günden yüzde 127 yüksediğini gösteriyor. Kripto paranın fiyatı 24 Nisan’da 5 dolar gibi bir dip seviyeden 26 Nisan’da 11.47 dolarla yeni ATH değerini kaydetti. Sonuçta son 24 saatte 1.621 milyar dolarla yeni işlem hacmi rekor kırdı.

Solana ağı hız kazanıyor

Serum fiyatındaki yükselişin arkasındaki en önemli faktör Solana blokchaine olan ilginin artması. Çünkü yeni kullanıcılar bu ağın sunduğu olanakları keşfetmeye devam ediyor. Sonuçta Solana (SOL) fiyatında da yükseliş var.

Solana benimsenmesinin hız kazanması ile Serum (SRM) yeni ATH yaptı

SRM/USDT vs. SOL/USDT 4 saat grafiği Kaynak: TradingView

SRM fiyatındaki son artış, kısmen de Serum paritelerine erişim sağlayan son kullanıcı arayüzlerinin artmasından da kaynaklanıyor. Mesela Bonfida (FIDA) ve Raydium (RAY) gibi sistemler Serum işlem emirleri sağlamaya başladı. Sonuçta bu DEX platformundaki faaliyetler artarken, yatırımcıların gözünde de kripto parasının değeri yükseldi.

SRM fiyatındaki artışın bir başka sebebi ise kripto paranın bir özelliği ile ilgili. Serum token sahiplerine, platformdaki işlem ücretlerinden getiri elde etmek için tokenlerini kullanma olanağı sunuluyor. Buna ek olarak token değerini artırmaya yardımcı olmak için dolaşımdaki arzın daha da azaltılmasına yardımcı olan bir satın alma ve yakma mekanizmasına da sahip.

Merkezsiz finans hala emekleme aşamasında ve büyük paralı oyuncuları da henüz çok az kripto para sektörüne adım attı. Solana gibi ağlar ve Serum gibi DEX’ler, blokchain teknolojisini kitlelere ulaştırmaya yardımcı olacak ve kripto para ekosistemi için yeni bir büyüme dalgasını başlatacak yeni nesil protokoller gibi görünüyor.

İlgili – Kripto para DeFi projelerinin önemi nedir?

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.