1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Satoshi Nakamoto kaç Bitcoin kazdı?

Satoshi Nakamoto kaç Bitcoin kazdı?

Satoshi Nakamoto kaç Bitcoin kazdı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Satoshi Nakamoto Bitcoin sistemini geliştirdikten sonra kendisine ait bilgisayarlarla bu sistemi kontrol etti. Bu süreçte Satoshi Nakamoto kaç Bitcoin kazdı?


Satoshi Nakamoto kaç Bitcoin kazdı?

Whale Alert’in araştırmacılarından Sergio Lerner, Bitcoin’in ilk dönemlerinde yapılan madencilik faaliyetlerini analiz etti. Bu dönemde sadece tekbir yapının Bitcoin’lerin çoğunu kazdığı gözlendi. Bu dönemde motife edilmiş bir madencilik yazılımı ile Bitcoin madenciliğinin yapıldığı gözleniyor. Lerner, madencilik yapan tekbir yapıyı Patoshi madencilik terimi ile adlandırıyor.

Whale Alert Bitcoin blockchain’i üzerinde bir araştırma yönetti. Whale Alert, Bitcoin’in yaratıldığı ilk dönemde madencilik yapan Patoshi madencisi tarafından kazılan Bitcoin’leri hesapladı. Patoshi ilk dönemlerde ciddi biçimde BTC kazdı. Patoshi toplamda 1,125,150 adet BTC üretti. Patoshi, bu dönmede Bitcoin sisteminin 51 atağına uğramaması için madencilikte kısmi bir tekel oluşturduğu da gözleniyor.

Satoshi Nakamoto kaç BitcoinYukarıdaki şekilde yatay çizgilerle gösterilen grafikler halka açık olan yazılım ile kazılan Bitcoin bloklarını gösteriyor. Günümüzde 1 blok kazan Bitcoin madencisi 6.25 adet BTC ödülü kazanıyor. Bu ödül miktarı 11 Mayıs 2020’den önce 12.5 BTC, 2016’dan önce 25 BTC, 2012’den önce 50 BTC idi.

WhaleAlert’in analizine göre Patoshi bu dönemde Bitcoin kazmak için 48 adet bilgisayar kullandı. Patoshi’nin madencilikte çok sayıda bilgisayarı kullanmasının nedeni ağı olası 51 saldırısından korumak.

Bitcoin’de pozisyon belirlemeden önce bu 2 grafiğe bakmalısınız!

WhaleAlert, Patoshi madenciliğini yapan kişinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ediyor. Nakamoto ilgili dönemde toplam Bitcoin hash oranının %60’ını kontrol ediyordu.

Sonuç olarak Satoshi Nakamoto’nun 1,125,150 adet Bitcoin’i bulunuyor. Yazının kaleme alındığı saatte Bitcoin 55,500 dolardan işlem görüyor. Bu durumda Satoshi Nakamoto’nun serveti 62,45 milyar dolar geçiyor. Doğal olarak Satoshi Nakamoto en büyük Bitcoin balinası oluyor.

Mayıs ayında Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin adresinde 20 BTC’lik bir transfer gerçekleşti. Bu olayın ardından kripto para piyasalarında kısmi bir panik havası yaşandı. Nakamoto adresindeki 1 milyonu aşkın BTC bakiyesi dump korkusuna neden oluyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.