Loading...
btc
BTC
-0.29%
Bitcoin
64.782,04 USDT
eth
ETH
-1.09%
Ethereum
3.521,74 USDT
bch
BCH
0.7%
Bitcoin Cash
391,68 USDT
xrp
XRP
-0.36%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
0.54%
Litecoin
74,17 USDT
bnb
BNB
-0.5%
Binance Coin
596,30 USDT
sol
SOL
-0.85%
Solana
134,47 USDT
avax
AVAX
2.79%
Avalanche
27,69 USDT
ada
ADA
-0.06%
Cardano
0,38 USDT
dot
DOT
-1.9%
Poladot
5,69 USDT
doge
DOGE
1.3%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
0.5%
Shiba Inu
0,00 USDT

ABD için artık Bitcoin regülasyonları çok zor!

kripto para
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve kripto para yatırımcıların bir gözü güncel fiyatlarda diğer gözü ise ABD ve AB’den gelecek olası regülasyon haberlerinde. Bitcoin regülasyonları için ABD’nin işi artık oldukça güç.


ABD için artık Bitcoin regülasyonları çok zor!

Nasdaq’da Michael J. Casey tarafından kaleme alınan makalede ABD’nin Bitcoin ve kripto para regülasyonları konu alındı. Casey’e göre Bitcoin regülasyonları ancak ABD ve AB’nin ortak çalışması ile mümkün. Listeye İngiltere, Japonya, Güney Kore ve Kanada gibi ülkeleri de eklediğimizde sayı 30’u geçiyor. Artık Bitcoin ve kripto para regülasyonları 30’u aşkın ülkenin ortak çalışması ile hayata geçebilir.

Lütfen Bkz: Bitcoin ve kripto para regülasyonları nedir? Regülasyonların kripto piyasalar üzerindeki etkileri

Bitcoin ve kripto paraların regülasyonunun zorlaşmasında piyasalardaki merkezi olmayan yapı etkili oluyor. Merkezi bir bankayı regüle etmek ve bazı kurallara bağlamak devletler nazarında oldukça kolay. Zira bankaların ilgili ülkenin merkez bankası ile hiyerarşik bir yapı altında çalışması gerekiyor. Eğer bir banka gerekli standartları yerine getirmiyorsa ilgili denetleme ve düzenleme kuruluşları bankanın lisansını iptal ederek regülasyonlara zorlayabilir. Ancak benzer durum kripto para piyasaları için oldukça güç!

DeFi’ler (merkezsi finans) ve DeX (merkezsiz borsa) platformları bir ülkede yasaklandığında operasyonlarını çok kolay biçimde başka bir ülkeye kaydırabilir ve işlemlerini sürdürebilir. Benzer durum merkezi kripto para borsaları için de geçerli. Coinbase ve Gemini her ne kadar merkezi bir borsa olsa da Binance’in genel merkezi belli bir ülkede değil. Yani Binance ve Huobi  gibi borsalar da tek merkezden yönetilmeyen borsalar arasında yer alıyor. Dolayısıyla merkezsizlik sayesinde Bitcoin ve kripto para piyasalarının sert biçimde regüle edilmesi oldukça güç gözüküyor.

Yukarıda bahse konu olan zorluğun farkında olan ABD’li bazı yetkililer fikir değiştirmeye başladılar. Keskin bir regülasyondan ziyade inovasyonu tehlikeye atmayacak regülasyonlar arayışı içerisinde olduklarını belirtiyorlar.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini

Geçtiğimiz günlerde FED eski başkanı ve şimdini ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Bitcoin hakkındaki konuşması tutum değiştirdiği şeklinde yorumlandı.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.