1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. ABD enflasyonu verileri açıklandı: İşte, Bitcoin ve Ethereum’un tepkisi

ABD enflasyonu verileri açıklandı: İşte, Bitcoin ve Ethereum’un tepkisi

ABD enflasyonu verileri açıklandı: İşte, Bitcoin ve Ethereum’un tepkisi
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’de yeni enflasyon verileri açıklandı. Bu veriler beklenenden yüksek gelince diğer piyasalar gibi Bitcoin ve Ethereum da sert bir tepki verdi. Yeni gelişmenin ayrıntılarına bakalım.


ABD enflasyonu verileri açıklandı: İşte, Bitcoin ve Ethereum’un tepkisi

ABD’de yeni aylık Tüketici Fiyat Endeksini (TÜFE) açıkladı. Buna göre, Ağustos ayında yıllık bazda ürünlerin fiyatları yüzde 8.3 oranında arttı.

Ekonomi uzmanları, ABD enflasyonunun bir miktar gerilemesini bekliyordu. Enflasyon beklentisi yüzde 8.1’di. Ancak şimdi yüzde 8.3 geldi. Beklenenden yüksek. Ancak yine de Temmuz ayı ile kıyaslandığında 20 baz puanlık bir düşüş var. Ancak TÜFE aylık bazda %0,1 arttı. Rapora göre, artan barınma, yiyecek ve tıbbi bakım maliyetleri, tüm kalemlerdeki artışa en büyük katkıyı yaptı. Bu arada benzin fiyatlarında düşüş yaşandı.

Piyasalar ise tipik bir panik havasında tepki var. S&P500, Dow Jones ve Nasdaq, hepsi de ABD’de piyasalar açılmadan düşüşe geçti.

İlgili – Analistten Ethereum fiyatından yükseliş beklentisi: İşte, 3 önemli sebebi

Bitcoin ve Ethereum’un tepkisi

bitcoin ve ethereum

ABD enflasyon verilerinin açıklanması ile Bitcoin keskin bir düşüşle tepki verdi. Bu yazı hazırlanırken yüzde 5’den fazla düşen Bitcoin fiyatı 20,900 doların da altına geriledi. Ethereum ise daha büyük bir darbe aldı. ETH fiyatı yüzde 6.6’lık düşüşle 1,600 dolar seviyesinin altına düştü.

İlgili – Kripto uzmandan Ethereum fiyatında şiddetli volatilite ve Merge uyarısı!

Enflasyon son dönemde büyük bir sorun olarak tüm ekonomileri etkiliyor. Şimdi bir kez daha yüksek bir veri ile hisse senetleri piyasası ile Bitcoin ve Ethereum fiyatın da darbe vurdu. Enflasyon verileri açıklanmadan önce Bitcoin 22,000 dolar seviyesinin üzerine çıkmış ve gözünü daha yüksek seviyelere dikmişti. Ethereum ise 1,700 doları geçerek hedef olarak 2,000 doları seçmişti.

Şimdi keskin gerilemelerden sonra her iki kripto para da destek seviyeleri test edecek.

Kaynak

Etiketler: