1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. 2021’in kripto para vurgunları raporu yayınlandı! İlk sırada hangi olay var?

2021’in kripto para vurgunları raporu yayınlandı! İlk sırada hangi olay var?

2021’in kripto para vurgunları raporu yayınlandı! İlk sırada hangi olay var?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

2021 yılında kripto para vurgunlarının zirve yaptığı bir yıl oldu. İlk sırada ise yakından bildiğimiz bir olay var. Detaylar haberimizde.

2021’in kripto para vurgunları raporu yayınlandı! İlk sırada hangi olay var?

Kripto para piyasası için 2021 yılı şimdiye kadar ki en iyi yıl oldu. Piyasanın toplam hacmi 3 trilyon dolara kadar yükselirken kripto paralar bir bir tüm zamanların en yüksek değerlerine ulaştı. Bu kadar hızlı büyüyen piyasada kripto para vurgunları da zirve yaptı.

Kripto analiz firması Chainalysis, 2021 yılında kripto para ile ilgili suçları içeren bir rapor yayınladı. Rapora göre geçtiğimiz yıl kripto varlıklar ile yapılan işlemlerin hacmi 2020 yılına göre %567 artarak 15,6 trilyon dolara ulaştı. Bu devasa artışın ortasında büyük bir miktar da vurguncuların hedefi oldu. 2020 yılında 7,8 milyar dolarlık kripto para vurgunu yapılmıştı. Bu rakam 2021 yılında iki kat artarak 14 milyar dolara yükseldi.

İlgili: Kripto para dolandırıcılığı nedir?

Chainalysis, tarafından yayınlanan rapora göre listenin ilk sırasında ise Türkiye’de gündemi sarsan Thodex vurgunu yer alıyor. 2 milyar dolarlık bir vurgun yapan Thodex CEO’su geçtiğimiz yıl kayıplara karışmıştı.

Hakkında kırmızı bülten çıkarılan Faruk Fatih Özer hala aranırken mağdurlar haklarını aramak için mahkemeye başvurdu. 2021 yılının nisan ayında yapılan büyük vurgunda borsanın 390 bin kullanıcısı mağdur oldu. Arnavutluk’a kaçtığı belirlenen Özer’i arama çalışmaları ise hala devam ediyor.

İlgili: Kripto paralar nasıl güvende tutulur?

Thodex’in ardından gerçekleştirilen ikinci büyük vurgun ile Thodex dolandırıcılığının arasında ise büyük bir fark var. AnubisDao isimli şirketin 57 milyon dolarlık dolandırıcılığı listenin ikinci sırasında yer alıyor.

İlgili: En güvenli kripto para borsaları

Sözcü’nün haberine göre raporda kripto para borsalarında yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinin yanı sıra terörizmin finansmanı, çocuk istismarı, fidye ve şantaj gibi suçlarda kripto para birimlerinin kullanımının artışına dikkat çekildi.

Ayrıca El Kaide ve IŞİD gibi terör örgütlerinin kripto paralar ile bağış topladığına ve CIA’in bu işlemlere müdahale ettiği belirtildi. Kripto para borsaları, meydana gelen olumsuzlukların ardından güvenlik projelerine büyük yatırımlar yapmaya başladı. Yatırımcıların bu vurgunlara karşı hesaplarının güvenliklerini sağlamaları büyük önem taşıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: