Home Kripto para Haber TC Merkez Bankası kripto para çıkarmaya hazırlanıyor
koinmedya_brave

TC Merkez Bankası kripto para çıkarmaya hazırlanıyor

TC Merkez Bankası kripto para çıkarmaya hazırlanıyor
0
fairspin_koinmedya

Kripto para eko sistemine dahil ülkelere Türkiye de katıldı. 11. Kalkınma Planı’na göre, TC Merkez Bankası kripto para çıkarmaya hazırlanıyor.

2019- 2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’na kripto paraların da dahil olması sektörde sevinç ile karşılandı. Çünkü, TC Merkez Bankası kripto para çıkarma hazırlıklarına başlaması Türk kripto piyasası için önemli bir adım.

Özellikle kripto para kullanıcısı açısından Avrupa’da 1 numaralı sırayı uzun zamandır hiç bir ülkeye kaptırmayan ülke vatandaşlarının bu konuda devletten adım atmasını görmek iç piyasadakilere umut verdi.

Çıkarılması düşünülen kripto paranın stabilcoin olması büyük ihtimal. Değer olarak 1 TL’ye sabit yapılabilir. Ancak KoinMedya olarak Merkez bankası yetkililerine bu konuda önerimiz, Türk lirası bazlı değil değerli metal bazlı olmasını tavsiye ediyoruz.

Lira bazlı bir kripto paranın alışverişler kullanılması ve toplumsal kabulu kolay olabilir ancak ülke insanı enflasyon oranlarının böylesine yüksek olduğu bir zamanda dijital TL’ye itibar göstermeyebilir.

Burada devlet 1 taşla iki kuş vurmanın hedefinde olmalı. Çıkaracağı dijital parayla hem blockchain sistemini ülke kurumlarının kullanımına sunması hem de ülke insanın enflasyondan etkilenmemesi adına söz konusu dijital parayı güvenli bir liman olarak kabul etmesi sağlamalı. Bu mantıkla Altın bazlı bir kripto para Türkiye’de çok iyi iş görür.

Örneğin, hiper enflasyonun yaşandığı Venezuela’da çıkarılan kripto para fiat para birimine değil petrol varil fiyatına sabitlenmiş durumda. Enflasyon oranların yüksek yaşandığı bir diğer ülke Rusya’nın da altın destekli kripto para çıkarma girişimi olduğu biliniyor.

bkz: Venezuela’da Petro Hızla Yayılıyor

Şüphesiz bu gelişme kripto eko-sistemi için küçük, biz kripto kullanıcısı ülke vatandaşları için büyük bir gelişme..

koinmedya_brave
0
0
0
X