Home Bitcoin Mesele Bitcoin Fiyat Dalgalanması mı? Amazon, Neftlix, Nvidia Hisselerine Bakın !!!

Mesele Bitcoin Fiyat Dalgalanması mı? Amazon, Neftlix, Nvidia Hisselerine Bakın !!!

Mesele Bitcoin Fiyat Dalgalanması mı? Amazon, Neftlix, Nvidia Hisselerine Bakın !!!


0

Bazı uzmanlar ve yatırımcılar tarafından, Bitcoin fiyat dalgalanması kripto paralara yatırımın önündeki en önemli engel olarak görülüyor. Ancak durum böyle değil. Birçok ünlü şirketin volatilitesi Bitcoin’inkinden daha yüksektir. Bu şirketler arasında Amazon, Netflix, Nvidia da yer alıyor. Bitcoin’in ve bu şirketlerin volatilitesi arasında ne kadar fark bulunuyor?

Bitcoin Fiyat Dalgalanması Amazon, Neftlix, Nvidia Hisselerinin Volatilitesinden Daha Düşük!

Bitcoin (BTC) fiyatı, 6 Eylül’deki düşüşünün ardından son iki aydan bu yana yatay yönlü hareketlere sahip. 6,200 $ ve 6,600 $ bandı arasında sıkışıp kalmış görünüyor. Bu fiyatlar, kripto tarihinin en uzun volatilitesiz dönemlerini temsil ediyor.

Wall Street‘teki ünlü analistler, en volatil varlık sınıflarından birinin istikrarını yeni yeni  fark etmeye başladılar. Genesis Trading CEO’su Michael Moro, geçtiğimiz günlerde bir röportajında kripto varlıkları dijital altın olarak değerlendirdiğini ifade etmişti.

Son araştırmalar, en büyük kripto para Bitcoin’in, geleneksel piyasalarda işlem gören en popüler hisse senetlerinden daha az volatil olduğunu bulmuştur. Cboe Global Markets’a göre, Bitcoin’in son 20 gün içindeki tarihsel volatilite (HV) oranı % 31.5’e düştü. Amazon (% 35), Netflix (% 52) ve Nvidia (% 40) hisse senetleri ise, Bitcoin’den daha volatildir.

Bitcoin, Apple’ın Volatilisine Yaklaştı!

Bitcoin fiyat dalgalanması, neredeyse Apple‘ın % 29.3’lük volatilitesine yakındır. CBOE Options Enstitüsü’nde kıdemli öğretim görevlisi Kevin Davitt şunları söyledi:

“Şu anda Bitcoin’in standart sapması yaklaşık 475 dolar. Bu % +/- 7,3 (475/6500) oranına denk geliyor. 2018 yılı Ocak ayı ortasında bitcoin’in 11,000 $ civarında olduğu zamanki standart sapması ise 4640 $ veya +/-% 42 olarak ölçülmekteydi. ”

Arıca Kevin Davitt şunu ifade etti:

“Belki de kripto piyasasının olgunlaşmasına tanık oluyoruz. Henüz bunu ilan etmek için çok erken ama son birkaç haftanın istikrarlı fiyat aralıkları yapısal bir değişimin habercisi olabilir. Bu değişikliğin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman gösterecek.”

20.000 $‘a yükseldikten sonra gerçekleşen tarihi düşüşte, Bitcoin’in volatilitesi % 140 gibi yüksek bir seviyedeydi. Buna rağmen, kenevir üreticisi Tilray şirketi’nin güvenlikten kaynaklı volatilitesi ile kıyaslandığında çok daha düşüktür. Tilray hisseleri şu anda % 219’luk ciddi bir volatilite (HV) sergilemektedir.

Volatilite, Bitcoin’in uygun bir yatırım aracı olmamasının en önemli sebeplerinden biri olarak görülüyor. Ancak bu son yatay hareketler, fiyatın uzun bir süre volatilesiz devam edebilmesinin mümkün olduğunun göstergesidir. Bu durum, bitcoin’e volatilitesinden dolayı yatırım yapmak istemeyen kripto para meraklıları için bir nimet sayılabilir. Ancak, bu durumda karşımıza başka bir sorun çıkabilir. Bitcoin’in volatilitesinden yararlanarak kar elde eden yatırımcılar ne yapacak? Bitcoin bu şekilde yatay hareketlere devam ettiği sürece, belki de volatiliteden nemalanan yatırımcılar için tüm cazibesini kaybedecek.

Detaylı Bitcoin teknik analizleri için tıklayınız.

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
tags: