2017-2021 Bitcoin boğa sezonları arasındaki korkutan benzerlik!

Arbitraj nedir? Bitcoin arbitraj botları kazandırır mı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin (BTC) hakimiyeti 2017 boğa koşusundan bu yana ilk kez bu seviyenin altında! 2017-2021 Bitcoin boğa sezonları arasındaki bu benzerlik, yatırımcıları korkutmalı mı?

2017-2021 Bitcoin boğa sezonları neden birbirine benzeyemez?

Bitcoin hakimiyeti son 33 ayın en düşük seviyesine yaklaşırken, Ethereum‘un (ETH) piyasadaki payı da artmaya devam ediyor. 2018’de bu iki metrik, büyük düşüş için bir katalizör olarak yorumlanırken, şimdi durum bambaşka!

Çinli blockchain muhabiri Colin Wu, 2017’deki boğa koşusu ile mevcut boğa koşusunun neden birbirine benzemediğine dair farklı bir bakış açısı ortaya koyuyor.

bitcoin boğa sezonları 2017-2021 Bitcoin boğa sezonları arasındaki korkutan benzerlik!

Bitcoin boğa piyasası sona yaklaşıyor mu?

Altcoin sezonu genişlemeye devam ederken, Bitcoin’in piyasa değeri ile kripto para piyasasının geri kalanı arasındaki oranı gösteren Bitcoin (BTC) Hakimiyet Endeksi düşmeye devam ediyor.

Çinli blockchain araştırmacısı Colin Wu, BTC Hakimiyet Endeksi’nin Ağustos 2018’den bu yana görmediği bir seviyeye (%47,54) dokunduğunu fark etti. Bitcoin’in alternatif kripto paralar karşısındaki hakimiyeti azalırken; bir taraftan da Ethereum’un kripto piyasası kapitalizasyonundaki payı %15’i aştı.

2018’de benzer bir durum, meşhur kripto kışının başladığına işaret ediyordu. Şöyle ki; endeks, en son 7 Aralık 2017’de, Bitcoin’in 19.600 doları aşarak, tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinden iki hafta önce bu seviyeleri görmüştü.

2017-2021 Bitcoin boğa sezonları arasındaki korkutan benzerlik!

Ancak Wu, yatırıcımlara paniğe kapılmamalarını tavsiye ediyor. Çünkü o dönemden farklı 2 temel faktörün sürece hakim olduğunu vurguluyor: Kurumsal ilgi ve DeFi çılgınlığı.

  • İlk olarak, Bitcoin Treasuries’e göre, halka açık şirketler 1.424.841 Bitcoin’e (BTC) sahip. Aynı zamanda bu, dolaşımdaki net arzının %6.78’i demek. Bu da mevcut fiyattan 77 milyar dolara tekabül ediyor.
  • İkincisi; DeFi uygulamalarında kilitli bulunan toplam kripto hacmi, ilk kez 66 milyar doları aştı. Bu metrik, sadece bir yıl önce 1 milyar doların altındaydı.

Gerçekten de merkezsiz finans sektörü, ivme kazanmaya devam ediyor. Birçok DeFi tokeni tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve DeFi protokollerinde kilitli bulunan toplam değer de giderek artıyor. Haziran 2020’de DeFi platformlarının toplam mevduat büyüklüğü 1 milyar dolar seviyesindeydi ve bu rakam şimdi 65 milyar dolar civarında.

2017-2021 Bitcoin boğa sezonları arasındaki korkutan benzerlik!

Sonuç olarak; Ethereum’un DeFi’deki payı da göz önünde bulundurulduğunda, korkacak bir durum olmadığı sonucuna varılabilir. Yani piyasanın en büyük iki kripto para birimi de birbirlerinin paylarına zarar vermeden ralliye devam edebilir.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2017-2021 Bitcoin boğa sezonları arasındaki korkutan benzerlik!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.