1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. 2 milyar dolarlık Bitcoin transferi için resmen birkaç kuruş ödedi

2 milyar dolarlık Bitcoin transferi için resmen birkaç kuruş ödedi

2 milyar dolarlık Bitcoin transferi için resmen birkaç kuruş ödedi
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bilinmeyen bir cüzdan dün Bitcoin blockchainde çok düşük bir işlem ücretinin avantajını yaşadı. 2 milyar dolarlık BTC için sadece birkaç cent işlem ücreti ödendi.


2 milyar dolarlık Bitcoin transferi için resmen birkaç kuruş ödedi

Blok veri sağlayıcısı Blockchain.com, çok büyük bir miktarda BTC işlemi gerçekleştiğini ortaya çıkardı. 2 milyar dolar değerinde Bitcoin işlemi Pazartesi günü gece gerçekleşti. Bu kadar büyük bir rakam olmasına rağmen, işlem için 0.00001713 BTC ödendi ki bu da 0.78 dolar yani sadece 78 cent ediyor.

Bu transferin ne amaçla yapıldığı bilinmiyor. Ya da kim tarafından yapıldı. Kişi ya da kuruluş. Yine de kripto para ve blockchain teknolojisinin finans sektörü için barındırdığı büyük potansiyeli göstermesi açısından önemli.

Bu arada benzer boyutlarda ve bu kadar düşük ücretle daha önce de işlemler oldu. Mesela Ağustos 2020 tarihinde, 1 milyar dolarlık bir Bitcoin işlemi için sadece 4 dolar ücret ödenmişti.

İlgili – Bitcoin madenciliği ile aylık 35,000 dolar kazanan iki çocuk

Bu kadar yüklü miktarda parayı geleneksel finans sisteminde taşımak, işlemi yapan için el yakan işlem ücretlerine yol açardı.

Bu kadar büyük uluslararası fiat para ile olan işlemi gerçekleştirmek için 4-5 gün gerekiyor. Ayrıca geleneksel finansal kurumlar bunun için yüzde 1-3 oranında bir ücret talep ediyor. 2 milyar dolar gibi bir işlem için 20 milyon dolar ile 60 milyon dolar arasında bir ücret çıkardı.

Buna ek olarak bankalar ve hükümetler tüm finansal işlemler ve altyapı faaliyeti üzerinde sıkı bir kontrole sahip. Tabii Bitcoin’in amacı da bunun tam tersi. Böyle bir kontrol gizlilik ve özgür piyasa prensiplerine ters düşüyor.

Ortalama Bitcoin işlem ücreti

BitInfoChart’ın sağladığı son verilere göre, Bitcoin’in temel katman blockchaininde yapılan işlemler için ortalama ücret 0.000058 BTC (2.67 dolar). Bu seviye aynı zamanda son iki ayın taban ücreti olarak kabul ediliyor.

2 milyar dolarlık Bitcoin transferi için resmen birkaç kuruş ödedi

Ortalama Bitcoin işlem ücreti grafiği

Karşılaştırma amacıyla söyleyelim. Dünyanın en büyük ikinci kripto parası Ethereum (ETH) ağında yapılan işlemlerin ortalama ücreti birkaç kat yüksek. Tam yüzde 770 daha pahalı ve 0.0061 ETH (20.44 dolar seviyesinde).

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: