1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Yeni nesil Bitcoin’e güven duyuyor mu?

Yeni nesil Bitcoin’e güven duyuyor mu?

Yeni nesil Bitcoin’e güven duyuyor mu?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yeni nesil Bitcoin’e güven duyuyor mu? Gençlik dönemindeki sıradan bir yatırımcı, BTC’ye 30 yıllık boğa görünümlü hisse senedinden daha fazla güveniyor.


Yeni nesil Bitcoin’e güven duyuyor mu?

Yeni nesil Bitcoin’e geleneksel yatırım araçlarından daha fazla güveniyor. Bu yönde bir bulgu, yeni yapılan bir araştırmada yer alıyor. Araştırma Charles Schwab tarafından yapıldı. ABD’nin on üçüncü en büyük bankacılık şirketi, yeni nesil yatırımcıların 2019 yılında kendi kendini yöneten portföylerini incelemeye aldı. Araştırma sonucuna göre genç nesil Bitcoin’e, milyarder Warren Buffett’in Berkshire Hathaway’inden daha fazla güveniyor.

Çalışma ayrıca Grayscale’in Bitcoin barındıran halka açık listelenen ve tezgah üstü fonları ile geleneksel hisse senetlerini de geçtiğini ortaya koyuyor. GBTC kategorisi üzerinden, fon yıllık bazda yaklaşık yüzde 119 kar kaydetti. Kıyaslama olarak Berkshire’in yatırımcılara yüzde 11 gibi çok küçük bir getiri dağıttığını söyleyelim.

İlgili – Bitcoin ne kadar kârlı?

Yeni nesil Bitcoin'e güven duyuyor mu? Genlik dönemindeki sıradan bir yatırımcı, BTC’ye 30 yıllık boğa görünümlü hisse senedinden daha fazla güveniyor. GBTC 2019’da yüzde 119 getiri sağları Kaynak: TradingView.com

Y kuşağı Bitcoin diyor

Charles Schwab’in araştırmasının bulguları ile Blockchain Capital’in Nisan 2019 yaptığı araştırmanın sonuçları  örtüşüyor. Bu araştırma, 18 – 34 yaşları arasındaki yatırımcıların yüzde 27’sinin geleneksel yatırım araçlarından ziyade Bitcoin’i tercih ettiklerini ortaya koymuştu.

Ayrıca araştırma katılanların yüzde 40’ı devlet tahvilleri ile kıyaslandığında Bitcoin’i daha cazip bulduklarını ifade etmişti. Yüzde 22’si ise altın yerine kripto para almayı tercih ettiğini bildirmişti.

Adamant Capital’in başka bir araştırması ise son 10 yılda Bitcoin’in büyümesinin arkasındaki en kilit faktörün de yeni nesil olduğu sonucuna varmıştı. Teksas merkezli yatırım yönetimi şirketi, genç yatırımcıların uzun vadede kripto paralara daha fazla ilgili göstermeye devam edeceğini de düşünüyor.

İlgili – Bitcoin yeni zirvesi 2020’de gelir mi?

Eleştiri

Yeni neslin varlıklarını büyütmede Bitcoin’e yatırımın işe yaramayacağını düşünenler de var.

Mesela altın boğası Peter Schiff gibi bazı geleneksel yatırımcılar, kripto paraların genç nesle ağır kayıplar yaşatacağına inanıyor. Ona göre, genç yatırımcılar kripto sahasındaki bu akıma kapılmamalılar.

Schiff, Bitcoin HODL yapan genç yatırımcıların her şeylerini kaybedeceklerini iddia ediyor. Yine de ona göre iyi haber şu ki kaybettiklerini geri alacak kadar gençler ve daha zamanları var.

Kaynak

Etiketler: