1. Home
  2. Güncel Haber
  3. Yeni bir DeFi sezonu mu başlıyor? Eğer başlarsa Ethereum yatırımcıları yaşadı!

Yeni bir DeFi sezonu mu başlıyor? Eğer başlarsa Ethereum yatırımcıları yaşadı!

Yeni bir DeFi sezonu mu başlıyor? Eğer başlarsa Ethereum yatırımcıları yaşadı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Üst üste iki önemli haberin ardından ister istemez şu soruyu soruyoruz: Yeni bir DeFi sezonu mu başlıyor?


Yeni bir DeFi sezonu mu başlıyor?

Genel olarak blockchain teknolojisinin özel olarak da Ethereum’un günümüz finansal piyasalarına kazandırdığı en önemli yeniliklerden birisi DeFi (merkezsiz finans) platformlarıdır. DeFi’ler blockchain teknolojisi ve akıllı sözleşmeler sayesinde geleneksel finansal ve bankacılık piyasalarını dönüştürmeye ve değiştirmeye aday.

DeFi’ler finansal hizmetlerde aracıları yani insan faktörünü ortadan kaldırarak finansal hizmet talep edenler ile arz edenleri bir araya getiriyor. Bu sayede finansal hizmetlerin maliyetlerini olağanüstü düzeyde düşürüyor. DeFi’ler birçok bankacılık hizmetini yerine getirebiliyor: Fon transferi, fon saklama, kredi, borç verme ve alma ve daha birçok hizmeti DeFi platformları üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

DeFi’ler 2020 yılının 2’nci yarısından itibaren görünür olmaya başladı. Öyle ki DeFi platformlarının mevduat büyüklüğü 2020’nin Haziran ayında sadece 1-2 milyar dolar büyüklüğündeydi. Yazının kaleme alındığı saatte DeFi’lerin mevduat büyüklüğü 66 milyar dolar civarındadır. Bu rakam Mayıs ayında 100 milyar doları görmüştü. Aşağıda en popüler DeFi platformlarını görüyoruz.

DeFi sezonu Yeni bir DeFi sezonu mu başlıyor? Eğer başlarsa Ethereum yatırımcıları yaşadı!Lütfen Bkz: Gelecekte Ethereum ve Cardano (ADA) savaşı yaşanır mı?

DeFi’ler büyük oranda Ethereum blockchain’inde işlem görüyor. DeFi platformlarına depozito edilen toplam Ethereum miktarı ise yaklaşık 10 milyon civarında (22 milyar dolar).

Yeni bir DeFi sezonu mu başlıyor?

İlk işaret fişeğini ünlü yatırım şirketi Grayscale yaktı! Grayscale radikal bir karar alarak portföyünde DeFi tokenları tutmaya karar verdi. Bu haber DeFi yatırımcılarını oldukça sevindirmeye yetti. İkinci haber ise ABD merkezli ünlü yatırım şirketi Goldman Sachs’den geldi. Ünlü yatırım bankası, DeFi’lerin de içerisinde yer aldığı bir ETF (borsa yatırım fonu) çıkarma hazırlığında. Eğer Goldman Sach, DeFi ETH’leri çıkarırsa bu yeni nesil finansal ürün New York Borsasında listelenebilecek.

Bakalım gerçekten de yeni bir DeFi sezonu mu gelecek? Eğer sezon açılırsa bu sezonun hasadını DeFi’ler kadar Ethereum da kaldıracaktır.

Kaynak