Gelecekte Ethereum ve Cardano (ADA) savaşı yaşanır mı?

cardano ethereum
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son günlerin gözde kripto parası Cardano sürdürdüğü ARGE ve teknik çalışmaların etkisi ile en iyiler arasına girdi. Artık Cardano (ADA), Ethereum’un en güçlü rakipleri arasında!


Artık Cardano (ADA) süper ligde!

Morning Star yatırım şirketinin portföy sorumlusu Amy Arnott’tan Cardano (ADA) hakkında övgü dolu sözler! Arnott, Cardano’nun Bitcoin ve Ethereum ligine katılarak 3 büyüklerden biri haline geldiğini iddia etti.

Yazının kaleme alındığı saatte Cardano, 1.35 dolardan işlem görüyor. Toplam piyasa değeri ise 43.23 milyar dolar. Piyasa büyüklüğü sıralamasında Cardano, CoinMarketCap’te Tether ve Binance Coin’in hemen ardından 5’inci sırada yer alıyor. Ancak ABD merkezli yatırım şirketi Grayscale’in portföy dağılımına baktığımızda ADA, 3’üncü sırada yer alıyor. Kurumsalların kripto para piyasalarına giriş kapısı olan Grasycale portföyünde Bitcoin ve Ethereum’dan sonra en fazla Cardano bulunuyor. Kısaca Amy Arnott’un benzetmesi yanlış bir benzetme değil.

Kripto paraların fiyatlarını belirleyen rasyonel ve irrasyonel birçok faktör var. Ancak uzun vadede fiyatları belirleyen temel faktör kripto paraların kullanışlılığı ve reel ekonomiye sunduğu çözüm önerileri. Ethereum ağı reel ekonomiye birçok yenilik getiriyor. Bu yeniliklerden öne çıkanlar; DeFi (merkezsiz finans kuruluşları), Dapps (blockchain tabanlı uygulamalar), akıllı sözleşmeler ve dahası. Tüm bu unsurlar sayesinde Ethereum klasik bankacılık ve finans sistemine birçok yenilik getiriyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin yatırımcıları heyecanlanmaya hazır mısınız? Size iki Bitcoin fiyatı göstereceğiz!

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Ethereum’un geliştiricileri arasında yer alıyordu. Sonradan Ethereum ile yollarını ayıran Hoskinson, kendi projesi olan Cardano’yu kurdu. Ethereum vizyonunu Cardano’ya aktaran Hoskinson kısa sürede Ethereum’a rakip bir blockchain geliştirdi. Shelley güncellemesi çalışmaları Cardano’yu olağan üstü düzeyde ölçeklendirebilir hale getirdi.

Ancak küresel finansal piyasalar o kadar çok büyük ki Ethereum tek başına bu piyasayı kaldıramıyor. Öyle ki Ethereum ağı 1.5 trilyon dolarlık kripto para piyasalarını da kaldıramıyor. Ethereum ağının o kadar çok misafiri var ki ağ gittikçe hantallaşıyor. Dolayısıyla Ethereum işletim ücretleri artıyor. Ethereum bu hantallığın üstesinden Ethereum 2.0 çalışmaları ile gelmek istiyor. Ethereum 2.0 bile piyasanın ihtiyacını karşılayacak boyutta değil

Sonuç olarak Ethereum ve Cardano’nun hitap ettiği pasta o kadar çok büyük ki ikisine de yeter.


Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Gelecekte Ethereum ve Cardano (ADA) savaşı yaşanır mı?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.