Bitcoin yatırımcıları heyecanlanmaya hazır mısınız? Size iki Bitcoin fiyatı göstereceğiz!

bitcoin haber
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

İktisatta tek fiyat kanuna göre fiyatların tüm piyasalarda eşit olması gerekiyor. Ancak bu kanun bazı varsayımlar içerisinde geçerli. Sizce Bitcoin fiyatları zaman ve mekan fark etmeksizin aynı mı? Haberimize göz atmadan bu soruya cevap vermeyin!


Bitcoin yatırımcıları heyecanlanmaya hazır mısınız?

Tek fiyat kanununa göre piyasalar arasında hareketliliğin sonsuz esnek ve sıfır maliyetli olması gerekiyor. O zaman ilgili malların fiyatları eşitlenir. Örneğin tek fiyat kanununa göre kış günlerinde Finike portakalının fiyatlarının Erzurumda da Antalya’da da aynı olması gerekiyor. Ancak nakliye maliyetleri ve pazar büyüklükleri fiyatların eşitlenmesine engel oluyor.

Eğer sermaye üzerinde kontroller varsa Bitcoin fiyatlarında da piyasalar arasında farklılık olabilir. Örneğin Coinbase borsasındaki Bitcoin’lerin fiyatı Binance borsasındaki fiyatlardan yüksek olabiliyor. Söz konusu pozitif fark Coinbase Premium olarak adlandırılıyor. ABD merkezli kurumsal firmalar; fazla ödeyeyim ama başım devletle belaya girmesin diye Bitcoin’leri Binance’den değil Coinbase’den almayı tercih ediyor.

Lütfen Bkz: Amazon’un gelecek Bitcoin planları için içeriden bilgi var!

Güney Kore Devleti, Bitcoin üzerinde sıkı sermaye kontrolleri uyguluyor. Güney Koreli vatandaşlar istedikleri her borsadan Bitcoin satın alamıyor. Bu nedenle Güney Kore merkezli kripto para borsalarıda Bitcoin fiyatları daha da yüksek olabiliyor. Güney Kore ve global piyasalar arasındaki bu pozitif fark ise Kimchi Premium olarak adlandırılıyor.

Güney Kore merkezli Bithump borsasında yazının kaleme alındığı saatte Bitcoin fiyatları CoinMarketCap’e kıyasla 400 dolar daha fazla.

Bitcoin fiyatlarında mekana göre değişiklikler olduğu gibi zamana göre değişiklikler de söz konusu olabiliyor. Vadeli işlemlerdeki Bitcoin fiyatlarından bahsediyoruz. Gün içerisinde Bitcoin fiyatları (spot fiyatlar) 40 bin doları test etti. Aynı dakikalarda Bitcoin fiyatları vadeli işlemler piyasasında (Bitcoin future) 48 bin doları gördü. Evet doğru duydunuz! Binance borsasında sabahın erken saatlerinde Bitcoin vadeli fiyatları 48,168 doları gördü.

Aşağıdaki grafikte Binance borsasında Bitcoin Perpetual Future fiyatlarındaki değişimi görüyoruz. Fiyatlar 48,168 doları gördü!

Bitcoin yatırımcıları Bitcoin yatırımcıları heyecanlanmaya hazır mısınız? Size iki Bitcoin fiyatı göstereceğiz!

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin yatırımcıları heyecanlanmaya hazır mısınız? Size iki Bitcoin fiyatı göstereceğiz!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.