1. Home
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. VanEck’ten şaşırtan ETF kararı!

VanEck’ten şaşırtan ETF kararı!

VanEck’ten şaşırtan ETF kararı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yatırım şirketi VanEck geçtiğimiz günlerde bir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na bir Ethereum ETF başvurusunda bulunmuştu. Bu başvuru ile ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. Detaylar haberimizde.

VanEck’ten şaşırtan ETF kararı!

Yatırım şirketi VanEck, geçtiğimiz günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir Ethereum ETF’si için başvuruda bulunmuştu. Şirket dün beklenmedik bir şekilde Ethereum ETF başvurusunu geri çekmek istediğine dair SEC’e yeni bir başvuruda bulundu.

VanEck, SEC’e yaptığı son başvuru dosyasında başvurunun sadece ethereum ETF’sini kapsadığını belirtti.

“Değişiklik, bir Güven dizisi olan VanEck Ethereum Strategy ETF ile ilgilidir. Değişiklikle bağlantılı olarak hiçbir menkul kıymet satılmadı ve Tröst, şu anda bu serinin arzına devam etmemeye karar verdi.”

VanEck ile aynı dönemde aynı şartlarda bir ethereum ETF’si başvurusu yapan ProShares’de SEC’e başvuru yaparak Ethereum ETF’sini geri çekti.

Değişiklik, Trust’ın yeni bir dizisi olan ProShares Ether Strategy ETF ile ilgilidir. Tröst Değişikliği geri çekiyor çünkü Değişikliğe ilişkin yeni seri için kayıt sürecine devam etmemeyi seçti.”

İki yatırım şirketi de birbirine benzer açıklamalar ile ETF başvurularını geri çekmiş oldu. Ancak bu kararın neden alındığına dair detaylı bir açıklama yapılmadı. İki ETF’de, borsada işlem gören ürünlerle birlikte Vadeli İşlem sözleşmelerine yatırım yaparak Ether’e [ETH] maruz kalmayı artırmayı amaçlıyordu.

Bkz: SEC Başkanı tüyo mu verdi?

ETF başvuruları devam etseydi, iki firma 2021’de şimdiye kadar yaklaşık 21 kripto-ETF başvurusundan oluşan bir lige katılmış olacaktı. Bilindiği üzere SEC önünde bulunan 21 başvurudan herhangi birini şu ana kadar karara bağlamadı.

SEC Başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz günlerde ETF’ler konuusunda açıklamalarda bulunmuş ve bu kripto piyasasında bir tüyo olarak algılanmıştı. Başkanın açıklamalarının arından Invesco harekete geçmiş ve Bitcoin ETF başvurusunda bulunmuştu. İki şirketin bu açıklamaların ardından Ethereum ETF başvurusunu geri çekmesi şaşkınlıkla karşılandı.

Kaynak