1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ünlü ekonomist Bitcoin ve yolsuzluk arasındaki ilginç ilişkiye dikkat çekiyor

Ünlü ekonomist Bitcoin ve yolsuzluk arasındaki ilginç ilişkiye dikkat çekiyor

Ünlü ekonomist Bitcoin ve yolsuzluk arasındaki ilginç ilişkiye dikkat çekiyor
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

John Hopkins üniversitesi ekonomi profesörü Steve Hanke’nin twitter hesabından paylaştığı grafik Bitcoin ve yolsuzluk arasındaki ilginç ilişkiye dikkat çekiyor. Grafiği haberimizde görebilirsiniz.


Ünlü ekonomist Bitcoin ve yolsuzluk arasındaki ilginç ilişkiye dikkat çekiyor

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesi dünya gündemine bomba gibi düştü. Bitcoin bir değer birikim aracı mı yoksa değer değişim aracı mı diye tartışılırken El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etti. El Salvador yönetimi geçtiğimiz günlerde vatandaşlarına 30-50 dolar değerinde Bitcoin’i hediye olarak dağıttı.

El Salvador’un arsından Paraguay ve birçok Güney Amerika ülkesi Bitcoin’i para birimi olarak kabul edeceklerini duyurdu. Bu gelişmelerin üzerinde ABD’de bulunan John Hopkins Üniversitesi ekonomi profesörü Steve Hanke ilginç bir grafik yayınladı. Grafiği aşağıda siz değerli okuyucularımız ile paylaşıyoruz.

bitcoin ve yolsuzluk Ünlü ekonomist Bitcoin ve yolsuzluk arasındaki ilginç ilişkiye dikkat çekiyor

Yolsuzluk Algısı Endeksi (Corruption Perceptions Index) verilerine göre yolsuzluk oranlarının yüksek olduğu ülkelerin Bitcoin’i resmi para olarak kullanmaya hazırlandığı ya da Bitcoin adaptasyonunun yüksek olduğu gözlendi.

Lütfen Bkz: Dünyanın en büyük kripto para borsasına kötü haber!

Yolsuzluk Algısı Endeksi 0 ila 100 arasında değer alıyor. Yolsuzluk Algısı Endeksine göre sicili en temiz ülke olarak 88 puan ile Danimarka karşımıza çıkıyor. Danimarka’nın bu endekste aldığı puan 88. Sicili en kötü olan ülkeler ise Somali ve Güney Sudan. Bu iki ülkenin aldığı puan ise 12. Grafikteki ülkelerin Yolsuzluk Algı Endeksi puanlarını aşağıda veriyoruz.

Danimarka: 88

Almanya: 80

ABD: 77

Arjantin: 42

Brezilya: 38

Panama: 35

Meksika: 31

Paraguay: 28

Kaynak