1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Ünlü CEO’ya göre Bitcoin’in yerini bu kripto para alacak!

Ünlü CEO’ya göre Bitcoin’in yerini bu kripto para alacak!

Ünlü CEO’ya göre Bitcoin’in yerini bu kripto para alacak!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Milyar dolarlık bir şirket olan Citadel’in CEO’su verdiği röportajda Bitcoin’in yerini alacağını düşündüğü kripto parayı açıkladı. Detaylar haberimizde.

Ünlü CEO’ya göre Bitcoin’in yerini bu kripto para alacak!

Bitcoin şu anda kripto piyasasının tartışmasız lideri. BTC, 1,184 trilyon dolarlık piyasa değeri ile en yakın rakibi Ethereum’dan toplam değer olarak iki kat büyük. Bitcoin’in toplam piyasa değeri de coinmarketcap verilerine göre %43. Bu oranda %19,3 piyasa değerine sahip olan Ethereum’dan iki kat fazla.

İlgili: Bitcoin nedir, geleceği nasıl?

Ancak Bitcoin’in lokomotifi olduğu kripto ekosistemi her geçen gün büyüyor ve yeni özellikler kazanıyor. Bu özelliklere ev sahipliği yapan bazı projeler Bitcoin’e rakip olarak gösteriliyor. Bu projelerin başında Bitcoin’i takip eden Erhereum geliyor.

Bkz: Bitcoin fiyat tahmini

10 Kasım’da The New York Times DealBook’tan Andrew Ross Sorkin ile konuşan milyar dolarlık şirket Citadel’in CEO’su Ken Griffin, Bitcoin’in yerini ancak Ethereum gibi üstün bir kripto para birimi veya Ethereum üzerinde çalışan bir projenin alabileceğini belirtti.

Milyarder Amerikan hedge fon yöneticisi, Bitcoin’e enerji tüketimi, işlem hızı ve dolandırıcılığa açık olması gibi nedenlerle eleştirel bakıyor. Griffin, bu nedenlerin ortadan kalktığı Ethereum veya onun gibi bir projenin Bitcoin’in yerini alacağına inandığını sözlerine ekledi.

İlgili: Ethereum nedir, geleceği nasıl?

Mevcut durumda Ethereum’da işlem ücretlerinin yüksek olması nedeniyle eleştiri alıyor. Ethereum 2.0 yükselmesi tamamlandığında işlem ücretlerinin düşmesi bekleniyor. Griffin, bir ABD merkez bankası dijital para biriminin nihayetinde kripto ekosistemine darbe vurabileceğini de değerlendiriyor.

“Bence hepimiz hala bu merkezi olmayan finans dünyasına girmek ve düşük maliyetli ve etkili bir ödeme sistemi isteyip istemediğimizi anlamaya çalışıyoruz. Bu, kripto topluluğu tarafından mı, yoksa dijital dolarla mı çözülecek?”

Ancak, Griffin’in CBDC’in kripto ekosistemine darbe vurabileceği argümanı şu an gerçeklikten biraz uzak görünüyor. Çünkü dijital bir dolar şu anda DeFi’de mevcut olan getirilerin hiçbirine sahip değil. Enflasyon oranı da göz önünde bulundurulduğunda sabit bir arza sahip olan Bitcoin ve Ethereum’un herhangi bir para birimine karşı sürekli bir koruma görevi göreceğini değerlendirebiliriz. Geleneksel varlıklara yatırım yapan bir çok finans kuruluşlarının ve milyarderlerin kripto paralara kapı açması bu tezi güçlendiriyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: