1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Twitter, Bitcoin ve kripto para piyasalarına hızlı giriyor!

Twitter, Bitcoin ve kripto para piyasalarına hızlı giriyor!

Twitter, Bitcoin ve kripto para piyasalarına hızlı giriyor!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Twitter ve Square’ın CEO’su Jack Dorsey, uzun zamandır beklenilen merkezsiz Bitcoin borsası tbDEX’in white paper’ını (beyaz kâğıdını) yayınladı.


Twitter, Bitcoin ve kripto para piyasalarına hızlı giriyor!

DeFi (merkezsiz finans) ve DeX (merkezsiz borsa) platformları 2020 yılından itibaren görünür olmaya başladı ve hızlı bir şekilde büyüme trendine girdi. Büyük oranda Ethereum blockchain’i üzerinde işlem gören DeFi ve DeX aplikasyonları, son günlerde bankaları ve kurumsal firmaların dikkatini çekmeye başladı. Zira DeFi ve DeX uygulamaları klasik bankacılık işlemlerini tehdit ediyor. Klasik bankacılık sistemini DeFi gibi yeni açılımlara zorluyor.

DeFi ve DeX platformları finansal piyasalarda aracıları ortadan kaldırdığı için bankacılık işlemlerini oldukça ucuza yerine getirebiliyor. Akıllı sözleşmeler sayesinde finansal piyasalarda fon talep edenlerle fon arz edenler bir araya gelebiliyor.

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, bu bakir alandaki potansiyelin farkında ve bu alanda ciddi yatırımlar yapmaya hazırlanıyor. Dorsey’in Square firmasının yeni açılımı tbDEX oldu.

Yeni tbDEX platformu KYC (müşterini tanı) protokolü çerçevesinde geliştiriliyor. Bu sayede tbDEX, ABD merkezli regülasyonlarla uyumlu çalışmayı planlıyor. Bu durumdan white paper’da ısrarlı biçimde bahsediliyor.

Twitter ve Square gibi büyük bir firmanın çıkaracağı DeX platformunun hizmet tokenları (tbDEX token) ise iyi bir yatırım aracı olabilir. Ancak bireysel yatırımcıların ilk lansman satışlarından pay alabilmeleri oldukça güç olacaktır.

Yazının kaleme alındığı saatte DeFi platformlarında tutulan fon miktarı 103 milyar dolar düzeyinde. Haziran 2020’de DeFi’ler sadece 1-2 milyar dolar büyüklükteydi. Kısa sürede DeFi’ler 100  milyar dolarlık mevduat büyüklüğüne ulaştı.

Kaynak

İlgili!

DeFi (Merkezsiz Finans) nedir? DeFi projelerinin önemi nelerdir?

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.