1. Home
  2. Güncel Haber
  3. Twitter Bitcoin duygu analizinden elde edilen çarpıcı sonuçlar!

Twitter Bitcoin duygu analizinden elde edilen çarpıcı sonuçlar!

Twitter Bitcoin duygu analizinden elde edilen çarpıcı sonuçlar!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Sosyal medya ve twitter paylaşımlarının duygusal yönünü analiz edebilen çeşitli algoritmalar var. Bu sayede Bitcoin ve çeşitli finansal varlıklara yönelik öncü fiyat göstergeleri elde edilebilir.


Twitter Bitcoin duygu analizinden elde edilen çarpıcı sonuçlar!

Santiment isimli araştırma şirketi twitter üzerinde yapılan Bitcoin paylaşımlarının analiz etti. Çeşitli algoritmalar sayesinde twitter paylaşımlarının duygusal haritası çıkarıldı. Son günlerde beklenildiği gibi Bitcoin hakkında yatırımcıların duygusal pozisyonları, pozitif değil.

Aşağıdaki şekilde siyah grafik Bitcoin fiyatlarını, turuncu grafik ise yatırımcıların duygusal pozisyonlarını yansıtıyor. Buna göre negatifliğin peak yaptığı seviyeden sonra Bitcoin fiyatları artışa geçiyor. Negatifsellikte ise peak durumu yaşanmışa benziyor.

Twitter Bitcoin duygu analizi Twitter Bitcoin duygu analizinden elde edilen çarpıcı sonuçlar!

Santiment şirketi yukarıdaki grafiği aşağıdaki ifadelerle paylaştı:

Twitter’ın Bitcoin’e yönelik duyarlılığı olumsuz olmaya devam ediyor. Genel olarak, olumsuzluk olduğunda, kalabalığı hazırlıksız yakalamak için daha yüksek derecede bir fiyat artışı olur.

Bakalım Santiment’in de belirttiği gibi ilerleyen günlerde Bitcoin negatif havayı dağıtacak fiyat çıkışları yapabilecek mi?

Lütfen Bkz: Bank of America’dan muhteşem Bitcoin açılımı!

Bitcoin yatırımcılarındaki duygusal durumu yansıtan diğer göstergelerden birisi de Bitcoin Korku ve Aç Gözlülük Endeksi. Endeks 0 ila 100 arasında değer alıyor. 100 en uç aç gözlülük seviyesini belirtirken 0 ise en üst düzey korku seviyesini belirliyor. Açgözlülük ve Korku kavramları, Bitcoin alım ve satım oranlarından elde ediliyor.

Twitter Bitcoin duygu analizi Twitter Bitcoin duygu analizinden elde edilen çarpıcı sonuçlar!

Bitcoin Aç Gözlülük ve Korku endeksi yazının kaleme alındığı saatte son dönemin en düşük seviyesinde “Aşırı Korku (Etreme Fear)” sinyali veriyor.

Kaynak