fbpx
  1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. “Türkiye’den kripto piyasasında örneği görülmemiş adım!”

“Türkiye’den kripto piyasasında örneği görülmemiş adım!”

“Türkiye’den kripto piyasasında örneği görülmemiş adım!”
0
koinmedya_telegram_coinsignal
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Türkiye’de kripto piyasasına ilişkin düzenlemenin açıklanmasına kısa bir süre kaldı. Bloomberg düzenlemeye ilişkin bazı bilgilere ulaştı. Detaylar haberimizde.

Türkiye’den kripto piyasasında örneği görülmemiş adım

Geçtiğimiz hafta ülkemizde kripto borsalarının çok tartışıldığı bir haftaydı. Bilindiği üzere Thodex borsası sahibi borsayı kapatıp yurt dışına çıktı. Birçok mağdur borsada kalan parasını nasıl tahsil edeceğini merak ediyor. Bu gelişmelerden kısa bir süre önce de Merkez Bankası bir yönetmelik yayınlayarak kripto paralar ile alışveriş yapmanın ve aracı kuruluşlar aracılığı ile para yatırıp çekmenin yasaklandığını açıklamıştı.

Bkz: Bitcoin, Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Daha sonra çeşitli kripto para borsalarından birbiri ardına faaliyet sonlandırma haberi geldi. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu katıldığı televizyon programında iki hafta içerisinde kripto paralar ile ilgili bir düzenlemenin geleceğini ifade etti. Düzenlemenin çerçevesi hakkında da bilgi veren Kavcıoğlu, Kripto paranın tanımından başlanarak belirsiz tüm konularda düzenleme yapılacağını söyledi.

Bloomberg ise ismini açıklamadığı bir yetkiliye dayandırarak Türkiye’nin özellikle borsa dolandırıcılığı konusunda daha önce örneği görülmeyen bir uygulamaya gideceğini duyurdu.

koinmedya_paradex

Bloomberg’in bildirdiğine göre, hükümet geçen hafta iki kripto para borsasının çöküşünün ardından karşı taraf riskini ortadan kaldırmak için bir merkezi saklama bankası kurmayı planlıyor. Yetkililer aynı zamanda değişim için bir sermaye eşiği ve bu tür firmalardaki yöneticiler için eğitim gereksinimleri üzerinde duruyorlar. Sektör üzerindeki kontrolün sıkılaştırılacağı da gelen bilgiler arasında. Bloomberg iddiasını planlara aşina olan üst düzey bir yetkiliye dayandırıyor. Uygulamaya ilişkin detaylar verilmese de kripto paraların sisteme dahil edileceği düşünülüyor.

Türkiye’de kripto pazarı hızlı bir şekilde büyüyor. Ocak ayında işlem gören toplam kripto hacmi, ülkenin borsası BIST’te işlem gören hacmin yaklaşık %25’ini oluşturdu. Kripto paralara yatırım yapanlar Merkez Bankasının yapacağı düzenlemeyi merakla bekliyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

koinmedya_brave