fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Tüm Bitcoinler kazıldıktan sonra ne olacak?

Tüm Bitcoinler kazıldıktan sonra ne olacak?

Tüm Bitcoinler kazıldıktan sonra ne olacak?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Var olacak bütün Bitcoinlerin yüzde 83’ü şimdiye kadar çıkarılmıştır. 2040 yılı itibariyle de Bitcoinlerin yüzde 99’u kazılmış olacaktır. Peki, tüm Bitcoinler kazıldıktan sonra ne olacak?


Tüm Bitcoinler kazıldıktan sonra nasıl olacak?

Bitcoin’in en kilit özelliklerinden biri de sonlu bir arzı olmasıdır ve bu da 21 milyon Bitcoin anlamına geliyor. Fiat paralar istenildiği zaman yeniden basılarak piyasaya sürülebiliyor. Ancak Bitcoin böyle değil ve deflasyon özelliğine sahip bir para birimidir.

Bitcoin’in bu kısıtlı sayıda olma özelliği aynı zamanda fiyatına da yön veren bir etkendir. Bitcoin bir madenci ağı tarafından sürdürülüyor ve çıkarılan block başına da ödül alıyorlar. Birçok kimse de bütün Bitcoinler çıkarılınca ne olacağını merak ediyor.

İlgili: Weiss Ratings: Bitcoin kral, Ripple kumandan

koinmedya_paradex

21 milyonluk sayıya ulaşılınca Bitcoin çıkaran madenciler ne yapacak? Geçimlerini nasıl sağlayacaklar ve ağın güvenliğini sağlamak için onları ne teşvik edecektir? Bu soruları kısa cevabı işlem ücretleridir.

Şu an bir block çıkarıldığı zaman madenciler block ödülü alıyor ve buna hem yeni Bitcoinler hem de işlem ücreti dahildir. Bu ödüller, madencileri ağı korumaları ve sürdürmeleri için teşvik ediyor. Peki, Bitcoinler bittiğinde ve sadece işlem ücretleri yeterli olmadığında madenciler çekilir ve ağ çöker mi? Interchange and Awe and Wonder araştırmasına göre bu sorunu cevabı hayırdır.

Aşağıdaki grafiğe bakarsak, 2030 yılına kadar işlem ücretlerinin block ödülünün çok büyük bir kısmını oluşturacağını görüyoruz. Bu ücretler block ödülünün yüzde 50’den fazlasını oluşturmaya başladığında, madenciler BTC yerine Bitcoin işlem ücretleri ile geçinmeye başlayacak. Ayrıca bu işlem ücretlerinin de ağın güvenliğini sağlamada yeterli olacağı düşünülüyor.

Tüm Bitcoinler kazıldıktan sonra

Burada ise başka bir soru ortaya çıkıyor. BTC değeri yükseldikçe işlem ücretleri de artacak. Bu durumda insanlar Bitcoin’den uzaklaşmaya başlar mı? BTC işlem ücretleri artsa da hala dünya genelinde fiyat para transferi ücretlerinden düşük olacaktır. Yani fiat para yerine BTC işlemi yapmak hala daha düşük ücret ve komisyona sahip olacaktır.

“koinmedya_binance”

İlgili: OKEx: Kurumsal firmalar Bitcoin fiyatını 20 bin dolara taşır

Alex Sunnarborg ise bütün coinlerin çıkarıldığı bir ortamda madencilerin giderlerini karşılayacak yeterli işlem ücretinin sadece Bitcoin ve Ethereum blockchainde mevcut olduğuna dikkat çekiyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.