fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Tarihi Bitcoin satın al sinyali yine devrede!

Tarihi Bitcoin satın al sinyali yine devrede!

Tarihi Bitcoin satın al sinyali yine devrede!
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin tarihinde yalnızca birkaç kez satın al sinyali veren bir indikatör yine devrede! En son Aralık 2020’de, yani müthiş boğa koşusu başlamadan önce bu sinyali veren gösterge yine aynı bölgeye geldi.

İşte Bitcoin satın al sinyali veren o gösterge!

Bitcoin, piyasalara dehşet saçan düşüş hareketlerinin ardından dün, (23 Haziran Çarşamba) yaklaşık 6 bin dolarlık artış kaydederken, bugün elde ettiği bu kazanımlarının bir kısmını geri kaybetti.

Bitcoin’in tekrar 37.000$’lık direnci test etmesi bekleniyor. Ancak kesin bir boğa sinyali yakmak için aynı zamanda, bu seviyeyi güçlü bir desteğe dönüştürmesi gerekiyor.

bitcoin satın al Tarihi Bitcoin satın al sinyali yine devrede!

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den gelen veriler, Bitcoin’in bugün 32.400$’lık yerel bir dip yaptığını gösteriyor.

Parite, önceki gün Bitstamp’ta 34.711$’a kadar yükseldi ve son altı ayın en düşük seviyesi olarak 28.600$‘a düştükten sonra kayda değer bir şekilde toparlandı.

Bununla birlikte, mevcut direnç seviyesi daha büyük bir yükseliş hareketini engellerken, piyasa analistleri de hala temkinli davranıyor.

Örneğin; popüler trader Crypto Ed Twitter’da takipçilerine, “CT tekrar düşüşe geçiyor ama bence bu 28k’dan gelen sıçramanın düzeltmesi gibi görünüyor” dedi.

Ayrıca analist, 37.000 – 38.000$‘lık yerel bir zirveye bir baskı beklediğini, ancak bunun gerçekleşmesi için Bitcoin’in 32.000 dolar civarında bir sıçrama yapması gerektiğini de sözlerine ekledi.

(Yazımızı yayına hazırladığımız sırada, BTCUSD bu sıçramayı zaten yaptı ve 34.000 doları gördü.)

Bu arada Rekt Capital olarak bilinen bir başka analist, BTC’nin hala 32000 dolar seviyesini (siyah), destek olarak yeniden test etme sürecinde olduğunu söyledi.

“Burayı koruyun, çünkü BTCUSD yakında daha yüksek seviyelere meydan okuyabilecek.”

Blockchain analiz platformu Whalemap ise, balina pozisyonlarının dağılımına bakıldığında, 37.000$’ın kırılması gereken önemli bir direnç seviyesi olduğunu söyledi.

bitcoin satın al Tarihi Bitcoin satın al sinyali yine devrede!

Bu arada piyasayı bir başka endişe daha sardı. Şöyle ki; haziran ayının sonunda, yaklaşık 2,3 milyar dolar değerindeki üç aylık vadeli işlemlerin süresinin dolması bekleniyor.

bitcoin satın al Tarihi Bitcoin satın al sinyali yine devrede!

Bu, Grayscale Bitcoin Trust’ta (GBTC) temmuz ayı için planlanan kilit açma etkinlikleriyle birleştiğinde, satış baskısının Temmuz ayının ilk haftasında kayda değer bir oranda azalmadan önce, önümüzdeki birkaç hafta boyunca devam edebileceği anlamına geliyor.

Müthiş Bitcoin satın al sinyali!

Analistler ve yatırımcılar hala tedirgin olsa da verilere bakıldığında, Çin’de madencilik faaliyetlerinde yaşanan sarsıntı ile birikte madencilerden gelen satış baskısında değişiklikler olduğu görülüyor.

Şöyle ki; bugün, on-chain analiz platformu CryptoQuant, Puell Multiple indikatörünün, tarihsel olarak müthiş sıçramalar yaptığı seviyelere düştüğünü ortaya koydu.

bitcoin satın al Tarihi Bitcoin satın al sinyali yine devrede!
Bitcoin Puell Multiple grafiği – Kaynak: CryptoQuant/Twitter

Nitekim bu gösterge geçen yılki boğa piyasasının başlangıcını da doğru bir şekilde yakalamıştı.

 

“Puell Multiple’da düşük değerler, madenci karlılığının yıllık ortalamalara kıyasla düşük olduğunu gösteriyor. Bu, bazı madencilerin hash gücünü azaltacağı ve madencilerin dolaşımda olan arz üzerindeki etkisinin (satış baskısının) daha az olacağı anlamına geliyor.”

“Bu, konsolidasyon için dibe ulaştığımızı ve toparlanmaya hazırlandığımızı gösterebilir.”

Tarihi Bitcoin satın al sinyali yine devrede!

Bitcoin Puell Multiple indikatörü nedir?

Puell Multiple, madencilerin kazdıkları BTC başına elde ettikleri geliri enerji masraflarıyla birlikte ele alarak, bir tahminde bulunan önemli bir indikatördür.
Günlük kazılan yeni tokenin USD cinsinden değerinin, bir yıllık kazılan toplam değere bölünmesiyle hesaplanır.

Bu gösterge, daha önce satın alma bölgesine düştüğünde, yaklaşık %5.000’lik bir artış gerçekleşti. Gösterge, daha önce sadece 4 kez sinyal verdi ve şimdi ise Bitcoin tarihinde 5. kez satın alma bölgesine geldi.

İlk kez bu bölgeye geldiğinde, Bitoin %7.500’ün üzerinde bir yükseliş kaydetti.  2014-2015 ayı piyasasının dip seviyesine denk gelen ikinci sinyal, yatırımcılara %9.000’den fazla kar sağladı.

Kripto para birimi, 3.200 dolarlık dip seviyeye düştüğünde bir kez daha bu sinyal geldi. Ancak bu kez artış, %300’den biraz fazlaydı. Son olarak da Aralık 2020’de bu sinyal geldi. Ve ardından Bitcoin boğa koşusu başladı.

Şimdi, gösterge bir kez daha satın al sinyali veriyor. Bakalım bu kez, Bitcoin ne kadar yükselecek?

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.