1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Yeni stablecoin Cardano için bir dönüm noktası olur mu?

Yeni stablecoin Cardano için bir dönüm noktası olur mu?

Yeni stablecoin Cardano için bir dönüm noktası olur mu?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Son FTX krizi ve ardından gelen ayı piyasası, kripto pazarlarında ciddi bir sıkıntı oluşturdu. Ancak bu durum, Cardano’nun yeni bir dönüm noktasına ulaşmasını engellemedi. 11 milyar doları aşan piyasa değeriyle sekizinci en popüler kripto para birimi olan Cardano (ADA), ilk USD destekli stablecoini piyasaya sürdü.

Indigo, Cardano’nun ilk USD destekli stablecoinini piyasaya sürüyor

Cardano, ilk fiat destekli stablecoin’inin çıkışından sonra yeni bir aşamaya girdi. Indigo, Cardano’nun üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir sentetik varlık ihraç protokolüdür. iUSD’nin, Cardano blok zincirinde başlatılan ilk stablecoin olduğu bildiriliyor. Cardano tabanlı bir stablecoin ile ilgili görüşmeler bir süredir devam ediyordu. Piyasa gözlemcileri, bunun Cardano merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemini güçlendirmeye yardımcı olacağını tahmin ediyorlar.

cardano

Cardano, akıllı sözleşme yeteneklerini Alonzo hard fork‘un uygulanmasının ardından Eylül 2021’de piyasaya sürdü ve hala diğer önde gelen akıllı sözleşme özellikli blok zincirlerinin çoğundan önemli ölçüde daha az etkinlik görüyor. Indigo Protokolü, yeni stablecoinin ABD dolarının fiyatına bağlı olacağını belirtti. Başka bir deyişle, USD rezervleriyle desteklenecek ve 1 $’lık bir fiyatı koruyacak.

Diğer Cardano gelişmeleri

Cardano’da piyasaya sürülecek daha fazla stablecoin olduğunu belirtmekte fayda var. Bir blockchain hızlandırıcısı ve Cardano’nun resmi ticari kolu olan Emurgo, yakın zamanda 2023 yılına kadar tamamen fiat destekli bir stablecoin olan USDA’yı piyasaya sürmeyi planladığını duyurdu. Stablecoin teklifi mevzuata uyumlu olacak ve Web3 katılımcılarını kriptonun kötü şöhretli oynaklığından korumak için tasarlanacaktı.

Cardano

Aşırı teminatlandırılmış algoritmik stablecoin Djed, başarılı bir denetim ve bir dizi zorlu stres testinden sonra Ocak 2023’te Cardano ana ağında canlı yayına başlayacak. Cardano, Sam Bankman-Fried’in imparatorluğunun parçalanmasına rağmen son haftalarda yeni gelişmelere tanık oluyor. Birkaç gün önce, Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Midnight adlı yeni bir gizlilik odaklı blok zinciri ve ona eşlik eden Dust adlı bir token geliştirme planlarını ortaya koydu.

CoinGecko verilerine göre Cardano’nun ADA’sı son 24 saatte %2,9 artışla 0,315356 dolardan işlem görüyor. Bununla birlikte, bu gelişme haberleri yağmuru, bir yükseliş kilometre taşı olsa da, tam gelişmiş bir boğa rallisini yeniden alevlendirmek ve düşüş eğilimini tamamen tersine çevirmek için yeterli olmadı.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: