1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Güncel Sovrin Network rehberi: Sovrin Network nedir?

Güncel Sovrin Network rehberi: Sovrin Network nedir?

Güncel Sovrin Network rehberi: Sovrin Network nedir?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Sovrin Network, gizli ve güvenli veri yönetimi çözümleri oluşturmak için araçlar ve kütüphaneler sunan açık kaynaklı bir projedir.


Sovrin Network Nedir?

Kimlik Kontrolü ve Merkeziyetsiz Güven Protokolü

Sovrin Network Güncel Sovrin Network rehberi: Sovrin Network nedir?

Her şeyden önce proje için de anahtar kavramlardan biri olan “Self-Sovereign Identity” hakkında kısa bir açıklama yapmalıyım.

Gördüğüm kadarıyla bu ifadenin Türkçe karşılığı yok (ya da ben bulamadım). O nedenle tanımı yine Sovrin Network projesinden alıntılıyorum:

“Self-Sovereign Identity “Kendi kendine egemen kimlik (SSI)”; bireye müdahale eden idari otoriteler olmadan kimliğine sahip olması ve kontrol etmesi gerektiğini belirten bir dijital akımı tanımlamak için kullanılan terimdir. SSI; insanların dijital dünyada, reel hayatta olduğu gibi güven içinde ve aynı özgürlükle hareket edebilmelerini sağlıyor.”

SSI hakkında daha fazla açıklama için tıklayınız.

 

2016 yılında kurulan Sovrin Vakfı, Utah merkezlidir ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur ve Sovrin projesinin hedeflerini hayata geçirmek için faaliyet göstermektedir.

Sovrin Network Güncel Sovrin Network rehberi: Sovrin Network nedir?

İnternetteki mevcut kimlik sistemi, güvenilmez, tehlikeli bir bal peteği sistemi ve ortalama müşteri için büyük sürtünme yaratan sessiz verilerdir.

Sovrin; kişilerin, kuruluşların ve IoT cihazlarının, kendileri hakkındaki bir veriyi herhangi birine veya bir şeye P2P, otomatik ve kriptografik yollarla kanıtlamasını sağlayan güvenilir bir sistem inşa etmiş.

Merkeziyetsiz Tanımlayıcılar (Decentralized Identifiers, DIDs) adı verilen en yeni kimlik teknolojisi standartlarını kullanan Sovrin Network, dijital kimlik bilgilerinin Sıfır Bilgi Kanıtları (Zero Knowledge Proofs, ZKPs) adlı bir güvenlik standardı kullanılarak gizli bir şekilde aktarılmasını, kontrol edilmesini, yönetilmesini ve paylaşılmasını sağlar.

Projenin oldukça geniş ve alanında uzman bir kadrosu var. Hepsini görmek için tıklayınız.

Sovrin Network

Projede validator node’ları çalıştıran ve Sovrin Network’ün bütünlüğünü koruyan, IBM ve daha pek çok tanınmış ve güvenilir kuruluş var. Tamamını görmek için tıklayınız.

Projenin Whitepaper’ı için tıklayınız.

Twitter’a giriş tarihleri Eylül 2016. Takipçi sayıları 7922.

Telegram’da 8224.

Proje yakında ICO yapacakmış ama henüz tarihler belli değil.

Kripto Paralar ve Temel Analiz kitabımı incelemek veya almak için TIKLAYINIZ.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.