1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. SON DAKİKA: Beyaz Saray, Bitcoin ve kripto para vergi tasarısına müdahil oldu!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

SON DAKİKA: Beyaz Saray, Bitcoin ve kripto para vergi tasarısına müdahil oldu!

SON DAKİKA: Beyaz Saray, Bitcoin ve kripto para vergi tasarısına müdahil oldu!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD yönetimi Bitcoin ve kripto paralar piyasalarına yoğun vergi yükü getiren bir vergi tasarısı üzerinde çalışıyor. İlgili vergi tasarısı ile ABD Maliyesi (IRS), yıllık 28 milyar dolar vergi toplamayı planlıyor.


Beyaz Saray, Bitcoin ve kripto para vergi tasarısına müdahil oldu!

Uygulanması planlanan vergi tasarısı kripto para piyasalarında tepki ile karşılandı. Zira tasarı kripto para girişimcileri üzerine yoğun vergi yükü getiriyor. Vergi yükünün ABD merkezli blockchain ve kripto para piyasalarından yoğun sermaye kaçışlarına neden olabileceği iddia ediliyor.

Bir grup senatör tasarıya bazı muafiyetlerin eklenmesi için mücadele ediyor. Örneğin senatör Mark Warner ve Rob Portman  Bitcoin madencilerine muafiyet getiren bir girişimde bulundu. 6 Ağustos’ta senatör Mark Warner ve Rob Portman; madencilere ve donanım ve yazılım cüzdan satışlarına muafiyet getiren ek maddeleri tasarıya ekledi.

Lütfen Bkz: Tarım ve Orman Bakanlığı web sitesi hacklendi! Bitcoin ransomware iddiası

Piyasadaki diğer aktörlerin dışarıda bırakılması, ciddi eleştirilere neden oluyor. Kripto para piyasalarının aktörleri madencilere uygulanacak olan muafiyetlerin kendilerine de uygulanmasını talep ediyor.

Yasama faaliyetleri devam ederken Washington Post ekonomisti Jeff Stein, paylaştığı tweet’te Beyaz Sarayın Warner ve Portman planını desteklediğini belirtti.

Senatör Lummis, Toomet ve Wyden ise muafiyetlerin daha da genişletilmesi yönünde lobi çalışmaları yürütüyor. Şimdilik Beyaz Saray Warner ve Portman planına daha yakın olduğu görülüyor.

Ancak Warner ve Portman planının bazı handikapları söz konusu. Örneğin Bitcoin madencilerine getirilen vergi muafiyeti sadece PoW sisteminde çalışan madenciler için geçerli. PoS tipi madencilik kapsam dışı bırakılıyor. Piyasaları yakından takip eden Koinmedya.com okuyucuları, PoW sisteminin çağın gerisinde kaldığı ve hantal bir yöntem olduğunun farkındalar. PoS sistemi ise daha teknolojik ve yenilikçi bir blockchain sistemi öneriyor. PoW sisteminin vergi muafiyeti tanınması ve PoS’nin muafiyet dışı bırakılması pek de rasyonel bir karar olarak görülmüyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.