1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. SEC’in yeni hamlesi DeFi’yi tehdit mi ediyor?

SEC’in yeni hamlesi DeFi’yi tehdit mi ediyor?

SEC’in yeni hamlesi DeFi’yi tehdit mi ediyor?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), borsa tanımında yapmak istediği değişiklik ile DeFi’yi kontrolü altına almayı mı hedefliyor? Detaylar haberimizde.

SEC’in yeni hamlesi DeFi’yi tehdit mi ediyor?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yeni bir teklif ile menkul kıymetler borsası tanımını genişletmek istiyor. SEC’in bu hamlesi merkezi olmayan kripto borsalarını düzenlemek bir adım olabilir.

SEC, perşembe günü yayınlanan yeni teklife göre  geleneksel bir emir defteri kullanarak menkul kıymet emirlerini eşleştiren sistemlerden, alıcıların ve satıcıların menkul kıymet alım satım çıkarlarını iletmesine izin veren bir sisteme geçmeyi amaçlıyor. Bu teklif ile merkezi olmayan borsalar da SEC düzenlemelerine tabi olacak ve bir menkul kıymet komisyoncusu olarak SEC’e kaydolmaları gerekecek.

İlgili: DeFi nedir?

Merkezi olmayan boraların SEC’in getireceği mevcut düzenlemelere uymalarının mümkün olmaması nedeniyle varlıkları tehlike altına girmiş oluyor. DeFi meraklısı Gabriel Shapiro, bir blog yazısında teklifin potansiyel yıkıcı etkilerine değindi. Shapiro, bu tekilifin anayasaya aykırı olduğunu düşünüyor.

“Teklif, genişlemeyi ‘iletişim protokolleri’ üzerinde yeni kısıtlamalar sağlayarak yapmayı öngördüğü için, bunun aynı zamanda ifade özgürlüğü üzerinde bir kısıtlama olarak anayasaya aykırı olabileceğine inanıyorum.”

Kripto Anne olarak bilinen SEC komiseri Hester Pierce de Gabriel Shapiro ile aynı düşüncede. Pierce, SEC’in önerdiği değişiklikleri eleştirdi. Peirce, 27 Ocak 2022’de dijital varlıklarda bir varlık yönetimi firması olan Arca’nın ev sahipliğinde düzenlenen Finance on Blockchain forumunda konuştu. SEC komisyon üyesi, kripto alanında faaliyet gösteren veya faaliyet göstermeyi planlayanlar için bu tanımlamaların önemli olduğunu ve uygulanabilirliğinin düşünülmesi gerektiğini savundu. Ayrıca, 22 trilyon dolarlık hazine piyasasını yeni ve öngörülemeyen şekillerde etkilemesi muhtemel bir karar için tartışmayı bir ayla sınırlamaya da şiddetle karşı çıktı.

Oasis Pro Markets CEO’su Pat LaVecchia’da yönetmelikte gri alanlar olduğunu dile getirdi. Texture Capital’in CEO’su ve kurucusu Richard Johnson ise SEC’in yeni önerisinin borsa tanımını tamamen bir pazardan bir iletişim protokolüne değiştirmeyi hedeflediğini söyledi. DeFi’deki bir çok yatırımcının bu değişiklikten hoşnut olmayacağını da sözlerine ekledi.

DeFi, müşterilerin, varlıklarını ödünç verme gibi akıllı sözleşmeler kullanarak bir blok zincirinde merkezi olmayan bir şekilde bazı geleneksel finansal hizmetleri yeniden oluşturmasına olanak tanıyor. DeFi’nin ana amacı zaten insanların geleneksel bankacılık siteminin dışına çıkmak istemesi ve özgürleşme çabasını kolaylaştırmaktır. SEC’in bu adımının DeFi’yi kontrol altına almaya çalışmak olarak değerlendiriliyor.

SEC’in geçtiğimiz yıl en büyük merkezi olmayan borsa olan Uniswap’ın arkasındaki şirket olan Uniswap Labs’ı araştırdığı söylenmişti. SEC başkanı Gary Gensler de SEC’in DeFi protokollerini ve değişimlerini düzenlemesi gerektiğine inandığını defalarca dile getirmişti.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: