1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. SEC, VanEck Bitcoin ETF’de son karar için tarih verdi

SEC, VanEck Bitcoin ETF’de son karar için tarih verdi

SEC, VanEck Bitcoin ETF’de son karar için tarih verdi
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’nin menkul kıymet düzenleyici kurumu SEC’te, VanEck Bitcoin ETF ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Öyle görünüyor ki SEC’in artık kaçacak yeri yok ve son kararı açıklama tarihi kesinleşti.


SEC, VanEck Bitcoin ETF’de son karar için tarih verdi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), VanEck Bitcoin exchange-traded fund (ETF) teklifi konusundaki kararını bir kez daha ertelediğini açıkladı. Ancak bu sefer son karar için 14 Kasım tarihini verdi. Bu tarihte artık kesin olarak ya kabul ya da ret kararı açıklanacak.

SEC, VanEck Bitcoin ETF bir kez daha erteledi

VanEck, ilk defa Bitcoin ETF başvurusunu geçen sene Aralık’ta yapmıştı. O zamandan bu yana menkul kıymetler konusunda düzenleyici kurum olan SEC, bu başvuru konusundaki kararını iki defa erteledi.

SEC, bir kez daha kararı 60 gün daha ertelediğini duyurdu. Üçüncü erteleme.

Şu an ABD’de hiçbir Bitcoin ETF başvurusu onaylanmadı. SEC, fiyat konusunda manipülasyonlardan endişe ettiğini bildiriyor.

Diğer yandan ise dünyanın farklı bölgelerinde artık Bitcoin ETF’ler var ve hızla yayılıyor. Çünkü bu ürün, yatırımcıların gerçekte BTC almadan bu varlığa yatırım yapabilmesine imkan sağlıyor.

İlgili – SEC’in neden Uniswap’i soruşturduğu ortaya çıktı

Bitcoin etf 2020

New York merkezli varlık yöneticisi VanEck, önerisi için onay beklerken, bir dizi başka şirket de SEC’ten kendi kripto ETF’leri için onay bekleme listesinde. Bu şirketler arasında One River Asset Management, Ark Invest ve SkyBridge Capital de var.

SEC, VanEck Bitcoin ETF konusundaki kararını artık 3 defa ertelemiş oldu. Bu da 14 Kasım’da artık başka bir erteleme yapamayacağı anlamına geliyor. Bu tarihte VanEck’in Bitcoin ETF başvurusunda son karar çıkacak. Tabii onay da alabilir, ret de.

ABD’nin bu düzenleyici kurumuna yapılan birçok Bitcoin ETF başvurusunda BTC spot piyasasına dayalı bir öneri var. SEC Başkanı Gary Gensler ise daha önce yaptığı açıklamada, kripto ETF’lere açık olduğunu ancak bu ETF’nin doğrudan bu yeni varlık sınıfına maruz bırakmaması gerektiği görüşünü dile getirmişti. Ama gelecekte doğrudan kriptoya bağlı ETF’yi de tercih edebileceğini belirtiyor.

Kaynak