1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Coinbase XRP ile barış çubuğunu tüttürecek mi?

Coinbase XRP ile barış çubuğunu tüttürecek mi?

Coinbase XRP ile barış çubuğunu tüttürecek mi?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Coinbase XRP ile ittifak yaptı ve XRP yi yeniden listeledi mi sorusu piyasanın en çok araştırdığı konulardan son günlerde.

Coinbase XRP ile barış mı imzalayacak?

Coinbase ‘in XRP’yi yeniden listeleyeceği söylentileri ayyuka çıkmış durumda.

Geçtiğimiz perşembe kısa süreliğine XRP/USD, XRP/EUR, XRP/GBP ve XRP/BTC pariteleri Coinbase’de listelenmiş ve hemen kaldırılarak teknik bir arıza olduğu yönünde Coinbase’den açıklama gelmişti. 

Her ne kadar Coinbase  red etmeye devam etse de SEC ile yaşadığı yasal süreçler yüzünden söylentiler XRP’yi yeniden kabul edeceği yönünde gittikçe daha çok yayılıyor.

Coinbase neden XRP’yi hemen platformdan kaldırmıştı?

2020 yılının Aralık ayında SEC Ripple’a karşı kayıtdışı tahviller sattığı yönünde dava açmıştı. Düzenleyiciler XRP token satışının da yasal olamdığı yönündeki iddiaları 8 yıl önce gündeme getirmişti.

O sıralar Ripple ve XRP için belirsizlik yaygınlaşmıştı. SEC eğer davayı kazanacak olursa Ripple için oyun bitmiş demekti. Bazı önde gelen kuruluşlar o nedenle Ripple ile yollarını ayırmıştı. Bunlar arasında en çok dikkat çeken Amerika’nın en büyük borsası Coinbase’in Ripple’i listeden kaldırması olmuştu.

19 Ocak 2021 tarihli Coinbase açıklaması bu yapılanın tamamen yasal süreçten dolayı olduğunu duyuruyordu piyasaya.

Ancak Ripple’ın savunmaları SEC iddialarının dayanağının sağlam olmadığı ve düzenleyici kurum SEC’in sağlıklı bir uygulama ortaya koyamayacağı yönünde kafalarda soru işareti uayndırdı. Bazıları ajansı, “dava yoluyla düzenleme” terimi saçmalığını tanımlamak üzere, işleri çarpıtarak yoluna koymakla suçluyor.

SEC ile Coinbase karşılaşması

Geçen hafta Coinbase CEO’su Brian Armstrong SEC ile olan kendi pozisyonları hakkında bir twit attı. Armstrong, düzenleyici ile yeni bir borç verme olanağı konusunu gündeme getirdiğini, ancak programın menkul kıymetler yasasını ihlal ettiği yönündeki suçlamalarla karşılandığını söyledi.

Armstrong, SEC’in bu sonuca nasıl vardıklarını açıklamayı reddettiğini söyledi. Hatta SEC Coinbase bu hizmeti kullanıcılarına sunmaya devam ederse yasal işlem tehdidinde bile bulundu.

SEC’in benimsediği mantıksız yaklaşımın farkına varan  bazıları, Coinbase’in XRP ticaretini eski haline getirmesinin tek doğru olduğunu söylüyor. Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini ise henüz kimse tahmin edemiyor. Ancak işin bu şekilde sonuçlanma ihtimali yabana atılacak bir ihtimal değil.

Coinbase ile ittifak

SEC’in  XRP ile olan davası nedeniyle Coinbase Ocak ayında  XRP işlemlerini ve alım satımlarını askıya almıştı. Ondan önce de pek çok diğer borsa XRP işlemlerini gelen baskılardan dolayı kaldırmak zorunda kalmıştı. Coinbase  şu sıralar SEC ile davalı hale gelince XRP üyelerinin çoğu Coinbase’i XRP ‘yi yeniden listelemesi için zorlamaya başladılar.

Ripple CEO Brad Garlinghouse ve CTO David Schwartz de Coinbase ile müttefik olduklarını dillendirmeye başladılar.

Kaynak

Kaynak

Etiketler: