1. Anasayfa
 2. Eğitim
 3. Kripto Para
 4. SEC çalışma planını açıkladı! Kripto düzenlemesi var mı?

SEC çalışma planını açıkladı! Kripto düzenlemesi var mı?

SEC çalışma planını açıkladı! Kripto düzenlemesi var mı?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) çalışma planını açıkladı. SEC’in gündeminde kripto düzenlemesi var mı? Detaylar haberimizde.

SEC çalışma planını açıkladı! Kripto düzenlemesi var mı?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kripto paralar ile ilgili gelişmelerin ortasında duruyor. SEC’in kripto paralara bakışı birçok kripto yatırımcısı tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Ripple ile arasındaki dava ile gündemde. SEC Ripple bir menkul kıymet olarak gördüğünü ve Ripple’ın bu durumun gerekliliklerini yerine getirmediğini iddia ederek Ripple ve yöneticileri hakkında yasal süreç başlattı. Dava halen devam ediyor.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Aynı zamanda SEC kendisine yapılan Bitcoin ETF başvurularını da yasa gereği inceleyecek ve onay verecek kurum olarak, önüne gelen başvuruları uzunca bir süredir karara bağlamıyor. SEC’in Hester Pierce gibi bazı komisyon üyeleri kripto yanlısı tavır izlerken yeni SEC Başkanı Gary Gensler daha sert bir tutum içerisinde.

Gensler, kripto paralar ile ilgili bir düzenleme yapılması ve bu düzenlemede yatırımcıların korunması için adımlar atılması konusunda görüşlerini gizlemiyor. Gensler, kongre önünde görev onayı için yapılan mülakatı sırasında bunu dile getirmişti.

Kripto yatırımcıları, kripto paralar ile ilgili bir düzenleme yapılıp yapılmayacağını merakla beklerken ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu 2021 yılı için kurum planlamasını açıkladı. Açıklanan kurum planlamasında 2021 yılı çalışma takviminde kripto paralar SEC’in gündem maddeleri arasında yer almıyor.

Bu birçok piyasa gözlemcisi için beklenmedik bir gelişme. Çünkü yeni başkan her fırsatta bu konuyu dile getiriyor ve bir düzenleme yapılması gerektiğini savunuyordu.

SEC’in 2021’de odaklanılmasını istediği çalışma planı şu şekilde:

 • İklim riski, işgücü çeşitliliği ve kurumsal yönetim kurulu çeşitliliği dahil insan sermayesi ve siber güvenlik riskiyle ilgili açıklama.
 • Hisse senedi piyasaları, hazine piyasaları ve diğer sabit gelirli piyasalarda piyasa yapısının modernizasyonu.
 • Hisse geri alımları, açığa satış açıklamaları, menkul kıymetlere dayalı takas mülkiyeti ve hisse senedi kredisi piyasası hakkında şeffaflık.
 • Para piyasası fonları, özel fonlar ve ESG fonları dahil olmak üzere yatırım fonu kuralları.
 • 10b5-1 olumlu savunma hükümleri.
 • Menkul kıymetlere dayalı takaslar ve ilgili kurallar, teşvike dayalı tazminat düzenlemeleri ve menkul kıymetleştirmelerdeki çıkar çatışmaları da dahil olmak üzere, 2010 tarihli Dodd-Frank Wall Street Reformu ve Tüketici Koruma Yasası tarafından yönetilen bitmemiş çalışmalar.
 • Hissedar demokrasisini geliştirmek.
 • Özel amaçlı satın alma şirketleri.
 • Zorunlu elektronik dosyalamalar ve transfer acenteleri

Kaynak