1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. SEC Başkanı Gary Gensler’den Ethereum açıklaması: XRP ile aynı!

SEC Başkanı Gary Gensler’den Ethereum açıklaması: XRP ile aynı!

SEC Başkanı Gary Gensler’den Ethereum açıklaması: XRP ile aynı!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin ve Ethereum’a dair görüşlerini paylaştı. Detaylar haberimizde.

SEC Başkanı Gary Gensler’den Ethereum açıklaması: XRP ile aynı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada SEC’in iddialarından biri de XRP’nin bir menkul kıymet sayılması gerektiği. Ripple tarafı ise XRP’nin Bitcoin ve Ethereumdan farklı olmadığını savunuyor. Ripple mahkemede SEC’in XRP’yi 8 yıldır menkul kıymet olarak görmediğini şimdi ise menkul kıymet olduğunu öne sürmesini kabul edilemez gördüğünü ifade etti. Mahkemeden XRP’nin Bitcoin ve Ethereumdan farklı olmadığını SEC’in belgeleri sakladığını ve bunları mahkemeye sunması gerektiğini belirtmiş talebi mahkeme tarafından kabul edilmişti.

Bu tartışmaların odağında SEC tarafından Bitcoin ve Ethereum’a ilişkin açıklamalar geldi. Eski SEC Başkanı Jay Clayton katıldığı bir oturumda Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığını belirttiklerini ifade etti. Clayton’a göre Ethereum’da menkul kıymet olma özelliği taşımıyor.

Bkz: Ethereum, Ethereum haberleri ve son dakika gelişmeleri

SEC’in şirket finansmanı bölümü eski müdürü Bill Hinman, 2018 görev süresinin bitiminden sadece aylar önce Ether satışları ve tekliflerin menkul kıymet işlemleri olmadığına dair geçici bir açıklama yapmıştı. Ancak bu açıklamalar SEC’in resmi pozisyonunu yansıtmıyor.

SEC’in yeni başkanı Gary Gensler, Eski SEC başkanı Jay Clayton ve Bill Hinman’dan farklı düşünüyor. Yeni Başkan Gensler, New York Times’a verdiği röportajda XRP’nin ve Ethereum’un uyumsuz Menkul Kıymetler arasında yer aldığını ifade etti. Gary Gensler Ethereum’un denetlenmesi gerektiğini ve XRP’den farklı olmadığını belirtti.

Gensler, açıklamalarında Bitcoin’i bir emtia olarak değerlendirdiğini söyledi. SEC başkanı, kripto paraların denetlenmesi ve özel borsalarda işlem görmesi gerektiğini savunuyor.

Kaynak