1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Satoshi Nakamoto’nun Kim Olduğu Ortaya Çıktı Mı?

Satoshi Nakamoto’nun Kim Olduğu Ortaya Çıktı Mı?

Satoshi Nakamoto’nun Kim Olduğu Ortaya Çıktı Mı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.
Satoshi Nakamoto kimdir, merak ediyor musunuz?  Kripto dünyası ile uzak-yakın bir şekilde ilişkili olan herkes Satoshi Nakamoto ismini mutlaka duymuştur.

Satoshi Nakamoto Kim?

Bu efsane figürün etrafı sislerle örtülmüş durumda ve kim olduğu hala bilinmiyor. Kendisi hakkındaki bu gizem şimdilerde bir stilometri çalışmasıyla ortadan kalkmış olabilir.

Zy Crypto kripto paralar üzerinde çalışan İngiltere merkezli bir web sitesi. Stilometri çalışmasını ikinci kez gerçekleştirdiler ve şimdi ise Satoshi Nakamoto kimdir, konusunda Gavin Andresen ismi üzerinde yoğunlaşmış durumdalar.

Stilometri, bir yazarın edebi tarzı üzerine yapılan bir çalışmadır. Özellikle dilbilimsel adli tıpta yoğun bir şekilde başvurulan stilometri yazarların kimliğini belirlemek için kullanılır. Aslında istatistik bir yöntem olan stilometri belirli bir kelimenin ne sıklıkta oluştuğunu veya olayları değerlendirir. Beraberinde insanları karakterize etmek için kullanılan ifadeleri ve diğer bir dizi istatistik aracını inceler.

Lütfen Bkz: Ethereum, Bitcoin’in yapamadığını yapıyor!

Satoshi olduğu iddia edilen Gavin Andresen ise Twitter’da şöyle dedi:

Bunu okuduktan sonra stilometrinin doğruluğu konusundaki düşüncem önemli ölçüde azaldı.”

Satoshi’nin kimliği tabii ki de büyük bir haber. Çünkü bu efsanevi mucit kabaca 980.000 BTC’nin ya da daha açık bir ifadeyle dolaşımdaki koinlerin yaklaşık %5’ini oluşturan 37 milyar dolar değerinde bir servetin mucidi. Sebep ne olursa olsun, eğer Satoshi BTC satmaya karar verirse, kripto dünyası bunu Satoshi’nin kendi projesine olan inancının kaybolduğu şeklinde yorumlayacak ve insanlarda bir panik halinin oluşmasını tetikleyecektir.

Satoshi’nin kimliğini stilometri kullanarak tanıtma girişimleri daha önce de denenmişti aslında. Ancak kesin sonuçlar elde edilemedi. Çünkü bu bir istatistiksel yöntem ve küçük giriş verileri değiştirildiğinde, stilometrik algoritmalar çok farklı sonuçlar veriyor. Bu nedenle, birçok eleştirmen doğal olarak bu uygulamanın ortaya çıkardığı sonuçlara kuşkuyla yaklaşıyor.

Zy Crypto da yaptıkları açıklamada kendi çalışmalarıyla ilgili benzer şeyleri söylüyor:

Çarpıcı bir şekilde modelimiz Gavin Andresen’i Satoshi ile birleştirdi, ancak ortak değişkenler kullandığımızda, modelimiz bu kez Satoshi ismini Wei Dai ile ilişkilendirdi.

Stylometry kısa süre önce Robert Galbraith’in arkasındaki yazarın JK Rowling olduğunu ortaya çıkardı. Stilometrinin en yaygın kullanımlarından biri, sadece kullanılan kelimeleri değil, stili, kelime öbeğini ve kelime yoğunluğunu kullanarak intihal kontrolü sağlamaktır.

Satoshi Nakamoto’nun net varlığını bu site üzerinden takip edebilirsiniz.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.