Satoshi Nakamoto ve Bitcoin Whitepaper gününün anlamı

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dustin Trammell, Bitcoin’in potansiyelini ilk fark edenlerden biriydi ve 2022 White Pare Günü’nü kutlayan Bitcoin kullanıcıları için benzersiz bir bakış açısı sunuyor. 31 Ekim 2008’de, takma adlı Satoshi Nakamoto, Metzdowd.com’un kriptografi posta listesine “Bitcoin: Eşler Arası Bir Elektronik Nakit Sistemi”ni özetleyen teknik incelemesini sundu. Projenin Ocak 2009’da başlatılmasından kısa bir süre sonra, Dustin Trammell adlı bir posta listesi abonesi projeye katkıda bulunmaya başladı, makalenin yazarına sorular sordu ve hatalar gönderdi ve Bitcoin’in biçimlendirici taslağına katkıda bulunan dünyadaki ilk insanlardan biri oldu.

Satoshi ile karşılıklı etkileşim

Trammell, “İlk okuduğumda, birinin dijital para birimiyle çifte harcamayı önlemenin bir yolunu keşfettiğinden etkilendiğimi hatırlıyorum”cdiyor. Nakamoto’nun makalesi, taraflar arasında “bir finansal kurumdan geçmeden” doğrudan ödemeleri mümkün kılacak bir dijital para birimi vizyonunu özetledi. Dijital imzaların potansiyel rollerini, geçerli işlemleri tarayan bir düğüm ağı ve blok ödüllerinin ve işlem ücretlerinin teşviklerini açıkladı.

Ve yaklaşık 14 yıl sonra geriye dönüp bakıldığında, girişin diğer yönleri de Trammell’e özellikle ileri görüşlü görünüyor. Trammell: “Bu makaleyi ilk okuduğumda, iş kanıtı konsensüs mekanizmasının önemi pek anlaşılmadı, oysa bugün iş kanıtı konsensüsünün gerçekten yenilik olduğunu anladım” dedi.

Satoshi

Trammell, “Satoshi ile yaptığım kısa yazışmalardan, teknolojiye çok pragmatik bir bakış açısına sahip oldukları ve sonunda o yöne gidip gitmeseler de önerilere ve tavsiyelere açık fikirli görünüyorlardı. Satoshi ve ben özellikle IP adresiyle bitcoin gönderme yeteneğinin güvensizlikleri hakkında biraz konuştuk ve Satoshi bu özelliği yazılımdan tamamen çıkardı” dedi.

Bu orijinal deneyime dayanarak, Trammell, bu yılki Beyaz Kağıt Günü’nü kutlayan herkesi Nakamoto’nun ufuk açıcı çalışmasını pratik bir plan olarak düşünmeye teşvik ediyor ve topluluğundan satın alması durumunda bir şekilde değişmesi gereken bir projenin ana hatlarını çiziyor. Trammell ayrıca “Bence Satoshi, o sırada ve potansiyel olarak sürekli değişen koşullar altında Bitcoin için doğru olduğunu düşündükleri şeyi yapacak kadar pragmatikti” dedi.

White Paper, uğursuz başlangıcına ve basit doğasına rağmen – 3.500’den az kelimeye sahip olmasına rağmen, blok zinciri teknolojisinin temellerini ve dünyaya 396 milyar dolarlık bir varlığı tanıtır. Bitcoin teknik incelemesi, katı Bitcoinciler arasında dini bir metne benzer hale geldi ve ilham verdi. Beyaz kağıt metnine ev sahipliği yapmak, açık kaynak devrimini birlikte seçmeye teşebbüs edebileceklere karşı bir meydan okuma eylemi haline geldi ve Nakamoto’nun dünyaya verdiği birkaç mesajdan biri olarak, teknik bir yol haritasından çok daha fazlası haline geldi.

bitcoin


Trammell “Beyaz kağıtlar esasen bir sorunun teknik bir açıklaması ve bu soruna önerilen bir çözümdür ve Satoshi’nin Bitcoin teknik incelemesi bu tanıma mükemmel bir şekilde uyuyor. Teknoloji nadiren değişiklik olmadan başarılı olmaya devam edebilir ve orijinal tasarım belgelerinin algılanan herhangi bir sınırlaması gibi bunu yapmak için kısıtlamalardan arındırılmalıdır. ”

White Paper günü kutlamaları

2008’de Bitcoin fikrinin bugüne kıyasla nasıl yankı bulduğuna dair benzersiz bir bakış açısıyla Trammell, Nakamoto‘nun icadının, ilk tanıtıldığı zamandan çok daha fazla ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Trammell, “Ekonomik ortam bugün o zamandan çok daha korkunç görünüyor. Açıkçası, Bitcoin 2008 ekonomik krizi sırasında piyasaya sürüldü, ancak o zamandan beri birçok başka kriz yaşadık ve bugün dünya çapında fiat para birimlerinin başarısız olduğunu aktif olarak gözlemliyoruz… Bu, ekonomik ortamın neredeyse mükemmel bir fırtınası gibi görünüyor. Bitcoin gelişmek için tasarlandı.”

Yine de, dünyanın büyük bir kısmı dikkatini ürkütücü kostümlere ve hile veya muameleye çevirdiği için kısa bir teknik belgenin yayın tarihini anmak için benzersiz bir Bitcoin işidir. Ancak Bitcoin’in mütevazi, takma adlı tanıtımına, teknik temellerine ve sessizce devrimci temellerine yeniden odaklanmak, kökenlerinin basitliği abartılmadığı sürece bu topluluğa iyi hizmet edebilir.

bitcoin

Trammell, “Bitcoin temalı tatillerin büyük bir hayranı ve Cadılar Bayramı’nın büyük bir hayranı olarak, şimdi her iki bayramı da 31 Ekim’de kutluyorum” dedi. Trammell ayrıca sözlerine şöyle devam etti: “Bitcoin teknik incelemesi açıkça çok önemli bir tarihsel ve teknik belge olsa da, onun ne olduğunu, yani sadece bir beyaz kağıt olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Bu, bir problemin ifadesi ve önerilen bir teknik çözümdür. Satoshi de çözümü kodladı ve dünyaya yayınladı ve kısa bir süre için ona rehberlik etti, ancak bunun ötesinde, Bitcoin’in kendine ait bir ömrü var ve teknoloji her zaman orijinal spesifikasyonunun, orijinal işlevinin ve orijinal topluluğunun ötesinde gelişiyor. kurucular. Bu teknolojinin doğasıdır.”

Kaynak

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Satoshi Nakamoto ve Bitcoin Whitepaper gününün anlamı
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.